Süleyman İshakoğlu - İshakol Boya

Süleyman İshakoğlu - İshakol Boya
1924 YILINA AİT FATURA

Süleyman İshakoğlu’nun İş Öncesi Dönemi:

1905 yılında Rize’nin Çayeli ilçesinde doğdu. Birinci Dünya Savaşı sıralarında, henüz çocuk yaşta çalışmak için İstanbul’a geldi. O dönemlerde boya ticareti yoğunlukla İstanbul – Karaköy’de yahudi vatandaşlar tarafından icra ediliyordu.


Çocuk yaşta iş hayatına girmiş olması sebebi ile ancak ortaokulu bitirebilmişti. O dönemde popüler lisan olan Fransızca’yı özel dersler alarak öğrendi. İlmi ve dini konulara büyük ilgi duyan rahmetli Hacı Süleyman İshakoğlu sürekli kendini geliştirdi. Kimya branşında Türk boya sanayisine nice ilkler yaşatan kurucumuz, dini konularda edindiği bilgiler ile "KURAN-I KERİM’den Mucizeler, Hikmetler ve Öğütler” kitabını yazdı. Kitap, Dönemin İstanbul Müftüsüi Başkanı Fikri Yavuz tarafından tashih ve teyid edilerek basıldı.


Süleyman İshakoğlu’nun İş Hayatına Atılma Dönemi:

Kısa bir süre boya tüccarlarının yanında çalıştı. Ticareteilk olarak 1923 yılında, ağabeyleriyle Kadıköy, Fermeneciler Haydar Han, No:25’te, İshakzade Biraderler firmasını kurarak girdi. O zamanlar boya, bir tahta parçasıyla teneke içinde yağ, neft, üstübeç ve pigmentler karıştırılarak, müşterilerinin arzu ettiği renk ve kaliteye göre özel olarak hazırlanırdı. 10-11 sene sonra, piyasada beliren bir iktisadi kriz yüzünden ağabeyleri yol inşası işine geçtiler.


Genç yaşta, tamamen teknik bilgiye dayanan ve çok yorucu olan bu mesleği sevmiş, o günün tekniğine göre pratik yoldan iyice öğrenmişti. Amacı, bu çok sevdiği meslekte çalışmak, inceliklerine inerek onu daha iyi öğrenmek ve başarıya ulaşmaktı. Bunu gerçekleştirmek için aradığı imkan, ağabeylerinin işten çekilmeleriyle ona açılmıştı. Bu amaçla meşru mücadele, en büyük zevki oldu.
1930 ve 1940’lı Yıllar:

1935 yılında Fermeneciler 48 numaradaki boya mağazasına geçti. Amacını gerçekleştirmek için, 1936 yılında Türkiye’de bir boya fabrikası kurmaya karar verdi. 1938’de; Almanya’da bir firmaya ilk Mikronize Madenler tesisi sipariş edildi. 1939 yılında, parası yatırılmış olan bu tesisler, 2. Dünya Savaşı dolayısıyla bombalandı. Bu çok üzücü olay bile mücadele cesaretini kırmaya yetmedi.


1944 yılında; 1943’te Almanya’dan getirttiği makinelerle, Karaköy, Ziyalı Sokak’ta Sabitboya Fabrikası adı altında sanayi ve inşaat boyaları imalatına başladı. 1945 yılında; Avrupa’dan gelen Bituminusenamel ve Bituminussolusyon markalı boyaların muadili olan Sabitenamel ve Sabitsolusyon markalı boyaların imaline muvaffak oldu. Gölcük Deniz Fabrikaları Fen Heyeti’nce yapılan muayene ve tecrübelerden sonra, bu boyaların pasa karşı mukavemeti olumlu görüldü ve donanmada olduğu gibi diğer deniz vasıtalarının sintinelerinde de kullanılması tavsiye edildi. Böylece,ilk Türk markalı boya imalatı başladı.


1946 yılında, emekli deniz yarbayı Hikmet Bayar’ı Almanya’da 9 ay eğitime gönderdi. Bu eğitim sonucunda (Hikmet Bayar Türk boya sanayiine yol gösteren üç ciltlik sınai ve tezyini boyacılık kitabının yazarıdır) memlekette henüz yapılamayan ve dışarıdan gelen, yangına karşı dayanıklı İzolav ile Sabitlux müstahzar duvar boyalarının imaline başladı. Aynı yıl, Mikronize Madenler tesisi tekrar Almanya’daki imalatçı firmaya sipariş edildi. 1949 yılında gelen ve 30 mikrona kadar incelten Mikronize Madenler tesisleri, Halıcıoğlu’nda yeni inşa ettirdiği binalarına monte edildi.1950 ve 1960’lı Yıllar:

Ziyalı Sokak’taki makineler ve yeni ilave makineler de, 1950 yılında bu binalara nakledildi.

1963 yılında; İngiltere’den getirttiği yağ presleri ve reaktörler ile yağlı boya ve vernik yapımında kullandığı bağlayıcıların tamamını kendisi imal etmeye başladı. Böylece önceden olduğu gibi, kalitesini tam olarak bilmediği bağlayıcılar yerine, kendi bağlayıcılarını kullanmaya başladı.

1970 ve 1980’li Yıllar:

1970’li yıllarda artan boya talepleri karşısında; Pendik E-5 yolu üzerinde, 16.000 m2’lik yeni üretim tesisleri kuruldu. Almanya’ya sipariş edilen yeni makineler 1971 yılında geldi ve yeni fabrika binalarına monte edildi.


Koç Holding’e bağlı Koç Bilgi Grubu'nun en eski şirketi olan Koç-BURROUGHS’dan donanımlar alınarak 1979 yılında bilgi işlem teknolojileri kullanılmaya başlandı. Yazılım tarafında ise halen bünyemizde bulunan IT danışmanımız Ayşe F. Akbulut ile çözümler geliştirildi.


En kaliteli ürünü, az bir kazançla, müşteriye her zaman en iyi şekilde hizmet ederek satmak amacıyla çalıştı. İşinin selametini en ön planda, ticari benliğini, itibarını ve verdiği sözün mutlak olarak yerine getirilmesi prensibini meşru mücadelelerinde daima esas olarak tuttu.

Hayırsever kurucumuz, kazancının büyük bir kısmını okul, hastane, yurt ve cami gibi hayır işlerinde kullandı.


İstanbul - Taksim’de duyulan cami ihtiyacı nedeni ile kurulan "Taksim Cami Yaptırma Derneği”nin ilk başkanı Süleyman İshakoğlu, arkadaşları ÇBS Boya’nın sahibi Abdulkadir Çavuşoğlu ve Av. Mehmet Yağcı ile birlikte cami projesini yaptırdılar. 11 Eylül 1980 günü, dönemin başbakanı Süleyman Demirel’den sözlü onay alınmasına rağmen ertesi günü yapılan askeri darbe nedeni ile proje gerçekleştirilemedi.


27 Nisan 1984 – Acı Kaybımız:

27 Nisan 1984 tarihinde Hakkın Rahmetine kavuşan değerli kurucumuz Hacı Süleyman İshakoğlu, yazdığı vasiyetnamenin ilk paragrafında şu dileklerde bulundu;

"Sevgili evlatlarım, torunlarım, varislerim. Evvela sizlerin hak vea üzerine yaşamanızı, emanete ihanet etmemenizi, namuslu ve haysiyetli müslüman, tam bir müslüman olarak yaşamanızı istiyorum. Cenab’ı Hak sizi ve bütün insanları korusun.”Sosyal Sorumluluk Projelerine verdiği önemi ailesine de aşılayan Süleyman İshakoğlu gerçekleştirdiği sayısız ve isimsiz yardımların yanı sıra, 1953 yılında ilkokul, 1954 yılında devlet hastanesi, 1963 yılında Moda Cami’sini yaptırmıştır. Vefatından sonra kendisinin yaptırdığı ilkokul ve hastane ailesi tarafından yenilenmiştir. Ailesi, birçok yeni sosyal sorumluluk projesi ile kurucumuzun yolunda ilerlemektedir.


1984 Sonrası Şirket Yönetimi:

Süleyman İshakoğlu’nun varisleri ve oğlu Sabit İshakoğlu tarafından oluşturulan yönetim kurulu 1984 – 1999 yılları arası başarılı bir yönetim sergiledi. Gebze Organize Sanayi Bölgesinde satın alınan 83.000 m2’lik arsa üzerine yapılması planlanan yeni fabrikanın 1994 yılında temeli atılarak su basman seviyesi tamamlandı. Ancak, 1995 ulusal ekonomik kriz sebebi ile ara verildi.


1999 yılında 3. nesil olan, Yavuz İshakoğlu Genel Müdürlük görevine layık görüldü. Aynı yıl ilk internet sayfamız hizmete girdi. 2000 yılında ISO-9001 belgesi alındı. 2001 yılında Bilgi Teknolojileri sistemimiz tamamen yenilenerek ERP sistemine geçildi. Türkiye genelinde bulunan Bölge Müdürlüklerinin sayısı 8’e, satış temsilcilerinin sayısı 80’e çıkarıldı. 2001 ulusal ekonomik krizin etkisi 2002 - 2005 yılları arasında hissedildi.


2005 Yeniden Yapılanma:

2005 yılında bir diğer 3. nesil (torun) olan Mehmet Sözer Genel Müdürlük görevine layık görüldü.

1973 doğumlu olan Mehmet Sözer, Moda İlkokulunda başlayan tahsil hayatını Ortadoğu Kolejinde sürdürerek üniversite eğitimi için Amerika Birleşik Devletleri’nin Boston şehrine gitti ve İşletme diploması aldı. Askerlik görevini Ardahan ve Oltu’da tamamlayarak 1999 yılında şirketin satınalma departmanında işe başladı.

Nano ve Hybrid Teknolojiler:

Yüksek Kimya Mühendisi Dr. Tahir Altunbulduk önderliğindeki Ar-Ge Mühendislerimiz tarafından 2005 yılı sonunda çalışmaları tamamlanan NANO TEKNOLOJİ boyalar 2006 yılında tüketicilerin beğenisine sunuldu.

Boya teknolojilerinde gelecek vaad eden bir başka yenilik olan HYBRiD boya çalışmaları devam ederken, 2007 yılında marka tescili yapıldı.

"En büyük olduğumuz dönemler oldu. Ancak, hedefimiz en büyük olmak değil, en iyi olmaktır”.

"Bu şirket bize verilmiş bir emanettir. Bizden sonraki nesillere borcumuzdur”.

Mehmet Sözer
2009 - 2012 Yeni Fabrika:

2009 yılında G.O.S.B.’a (Gebze Organize Sanayi Bölgesi) taşınma hedefi tekrar gündeme alındı.

Yeni fizibilite çalışmaları sonucunda Almanya’dan son teknoloji üretim makinaları sipariş edildi ve 2010 yılında G.O.S.B. fabrika inşaatına başlandı.

Kurucumuz Süleyman İshakoğlu’nun 28. vefat yıl dönümünde aile içi açılış yapılarak 27 Nisan 2012 tarihi itibarı ile G.O.S.B. tesisleri faaliyete başladı.


Akıllı bina teknolojilerinin kullanıldığı yeni fabrikada; iş sağlığı ve güvenliği, çevresel değerlerin ve ekolojik dengenin korunması konularında Avrupa Birliği Standartlarının üzerinde tedbirler alınarak yatırım yapıldı.

1.000’in üzerinde standard ürün çeşidi ile 1.500.000’dan fazla evin boya ihtiyacını karşılabilecek yıllık üretim kapasitesine sahip yeni fabrika Avrupalı ve Amerikalı misafirleri dahi hayran bırakıyor. Türkiye geneline yayılmış olan dağıtım kanalları sayesinde bayilerimizin talebi olan ürünler ortalama yarım günde sevk ediliyor.
Ar-Ge Laboratuvarı                                                                                                                                             Kalite Kontrol Laboratuvarı

Üretilen boyaların fiyat-performans oranınlarını iyileştirmek, Türkiye’de ve Avrupa’da diğer meslektaşlarımızın ürettiği muadil ürünler ile performans ve stabilite mukayeselerini gerçekleştirmek, son teknoloji hammaddeleri test etmek, ürünlerimizin üretim sonrası performanslarını izlemek, iklim odamızda farklı iklim koşulları oluşturarak ürünlerin değişik bölgelere göre göstereceği performans verilerine ulaşmak ve optimize etmek ve daha birçok uygulamayı gerçekleştirmek için Ar-Ge ve Kalite Kontrol Laboratuvarlarımıza en büyük yatırım bütçemizi ayırdık. Son teknoloji laboratuvar ekipmanlarımız ve deneyimli mühendis kadrolarımız tüm piyasa ihtiyaçlarını en üst düzeyde karşılayabilecek kapasiteye sahip.Firmamız tarafından1979 yılında kullanılmaya başlanan Bilgi Teknolojileri sürekli yenileniyor. En son 2012 yılında yenilenen donanımlarımız, 2013 yılında güncellenen ERP yazılımı ile bir bütün. Satın almadan muhasebeye, kalite kontrolden üretime, personelden finansa, pazarlamadan satışa… Kısaca şirket bünyesinde bulunan tüm personeli, tedarikçileri ve müşterileri entegre çalıştırabilen ERP sistemimiz danışmanları bile büyülüyor.

Ürün ve hizmet kalitesini en ön planda tutan İshakol Boya, dinamik ve tecrübeli kadrosu ile ISO-9001 kalite güvence standartlarına uygun çalışmaktadır. Tüm ürünler Türk Standartları Enstitüsü’nün belirlediği kalite parametlerini karşılamaktadır. Ürün kalitesi TSE tarafından, process ve yönetim kalitesi ise TÜV Thuringen tarafından periodik olarak denetlenmektedir.


Türk Standartları Enstitüsü tarafından

15.03.2013 tarihinde düzenlenen ödül

töreninde, İshakol Boya Genel Müdürüne

TSE ALTIN KALiTE ÖDÜLÜ verildi.


Cumhuriyet ile yaşıt ve %100 milli sermaye ile

çalışan firmamızın 90. yılında TSE ALTIN KALİTE

ÖDÜLÜ’ne layık görülmesi firmamız için

ayrı bir anlam ifade ediyor.