Selüloz Eter ve Yapı Malzemelerindeki Kullanımı

Selüloz Eter ve Yapı Malzemelerindeki Kullanımı

Halil Kuzucu / Satış Müdürü / CASE - Univar Kimya Sanayi ve Dış Tic. Ltd. Şti.

Selüloz Eter Nedir?
Selüloz eter, çevre dostu, ilk kaynağı ağaç veya pamuk selülozü olan, suda çözünebilen, molekülleri arasında % 30-65 oranında kristal formda hidrojen bağı bulunan doğal polimerdir. Eterifikasyon diye adlandırılan kimyasal prosesten sonra, selüloz hidroksil gruplarının metil ve/ veya hidroksipropil grupları ile yer değiştirmesi sonucu suda çözünen noniyonik selüloz etere dönüşmesinden oluşan kimyasal üründür. Üretim proseslerine göre MC (metil selüloz), HPMC (hidroksipropil metil selüloz), HEMC (hidroksi etil metil selüloz), HEC (hidroksi etil selüloz) gibi değişik modifikasyonlarda özel selüloz eterler üretilmektedir. Univar Kimya olarak, Samsung Fine Chemicals firmasının distribütörlüğünü uzun süredir yürütmekte, Mecellose (MC-HPMC-HEMC), Hecellose (HEC) ve AnyCoat (HPMC) markalı ürünlerinin satış ve satış sonrası teknik destek hizmetlerini gerçekleştirmekteyiz.

Selüloz Eterin Genel Kullanım Alanları
Selüloz eter, kalınlaştırma, jelleştirme, emülsiyon oluşturma, stabilize etme işlemlerine ve su tutma, iyi çalışılabilirlik özelliklerinin sağlanabilmesine ihtiyaç duyulan her alanda kullanılabilir.

Yapı Malzemeleri: Yapı ve İnşaat endüstrisine özel HPMC-HEMC kimyasal yapısında Mecellose kodlu selüloz eter ürünleri, alçı ve çimento bazlı bütün kuru harç karışımlarında su tutma, bağlayıcılık ve çalışılabilirlik özelliklerini arttırmak amacıyla kullanılır.

Boya ve Kaplama Endüstrisi: Boya endüstrisine özel HEC kimyasal yapısındaki Hecellose kodlu selüloz eterler, kalınlaştırıcı, koruyucu koloit, pigment süspansiyon yardımcıları olarak, viskozite kararlığını ve su esaslı emülsiyon boyaların çözünürlüğünü geliştirmek için kullanılırlar.

Gıda: Gıda endüstrisine özel HPMC kimyasal yapısında ve AnyCoat kodlu selüloz eter ürünleri, işlenmiş gıda ürünlerinde kıvam ayarlayıcı katkı malzemesi olarak kullanılır.

İlaç: İlaç endüstrisine özel HPMC kimyasal yapısında ve AnyCoat kodlu selüloz eter ürünleri, merhem ve kremler için dispersiyon ajanı ve emülgatör olarak, alçı bandajlarda bağlayıcı olarak ve tabletler için sıkıştırma yardımcısı ve kaplama ajanı olarak kullanılırlar.

Kozmetik: Selüloz eter ürünü, losyon, şampuan ve dişmacunu eldesinde kalınlaştırıcı, disperse edici ve emülgatör olarak kullanılırlar.

Polimerizasyon: PVC ve PVAc üretimi için kalınlaştırcı, süspansiyon ajanı, koruyucu koloit ve emülsiyon stabilizörü olarak kullanılır.

Tarım Kimyasalları: Sprey böcek öldürücülerin yapışkanlığını arttırıcı bağlayıcı ve yapışkanlık özelliğini destekleyici yardımcılar olarak kullanılır.

Deterjan ve Temizlik Maddeleri: Yıkama tozları, macunları ve sabunlarda yüzey aktif madde olarak kullanılırlar.

Tekstil: Tekstil baskı macunlarında, lateks kaplamalarda ve haşıl maddelerinde bağlayıcı olarak kullanılırlar.

Yapıştırıcı ve Tutkal: Yapıştırıcı ve tutkalı kalınlaştırmak ve yapışkan dispersiyonlarda film formlandırmak için kullanılır.

Seramik: Su tutumunu ve işlenme sırasında yağlanmayı sağlar.

Yapı Malzemelerinde Selüloz Eterin Kullanımı
Kıvamlaştırma ajanı, su tutma yardımcısı, bağlayıcı, dispersiyon yardımcısı, yağlayıcı, kolloid veya dengeleyici gibi birçok tipik özellikleri olan selüloz eter bir yapı kimyasalları katkısıdır. Çimento ve alçı bazlı toz harç katkı sistemlerinde HPMC (hidroksipropil metil selüloz), HEMC (hidroksi etil metil selüloz) kimyasal yapısında Mecellose® markalı ürünlerimiz kullanılmaktadır.

Çimento Bazlı Ürünler:
• Yapıştırıcı sistemleri (seramik-fayans, mantolama levha),
• Sıva sistemleri (makina, mantolama, dekoratif)
• Teknik ürünler (kendiliğinden yayılan şaplar, kullanıma hazır pasta tipi yapıştırıcılar, derz dolgular) Alçı Bazlı Ürünler:
• Yapıştırıcı sistemleri(alçı levha),
• Sıva sistemleri (perlitli, makina, saten)
• Diğer ürünler (Kartonpiyer alçısı, kalıp alçısı, alçı plaka derz dolgusu)