Renkli beton otokorkuluk bariyerleri için LANXESS'ten inorganik pigmentler

Renkli beton otokorkuluk bariyerleri için LANXESS'ten inorganik pigmentler

Uygulanan pilot projesi ile karayolları daha güvenli ve daha güzel olacak

Alman karayollarında daha yüksek güvenlik için ilk kez daha çok dikkat çeken renkli beton otokorkuluk bariyerleri kullanılıyor. Baden-Württemberg eyaletinde, üç farklı karayolu kesitinde soluk bir gri tonu yerine yeşil, toprak, kırmızı ve sarı renkleri mükemmelce doğaya uyum sağlayacak şekilde uygulandı. Yerinde kalıplara dökülerek kullanılan hazır betonun renklendirilmesi için kullanılan sıvı boyalar, özel kimyasallar üreticisi LANXESS Holding’in hava koşullarına dayanıklı inorganik pigmentleri kullanılarak üretildi.

 

Böblingen ilçesindeki K 1060 sayılı karayolu, Renningen şehri ile bu şehre ait sanayi bölgelerini yerel karayolu ağına bağlar. Otoyolun Kasım 2014’te tamamlanan onarımları çerçevesinde, karayolunun farklı yerlerinde koruyucu yapıların öngörülmesi gerekiyordu. İhaleye açılan beton otokorkulukların renkli olması seçeneği de belirtilmişti.

 

Pilot projesini oluşturan üç karayolu bölümü toplam yaklaşık 500 metre uzunluğundadır. Örneğin, bir bisiklet yolunun korunması için bitkilerle donatılmış bir refüje entegre edilen otokorkuluk kısmı, yeşil renkteki Colortherm krom oksit pigmentleri ile boyanmıştır. Yolun karşı tarafında ise, arkasında bulunan kesme taş örmeli bir duvar ile uyum ve oradaki köprünün ayağına tezat oluşturması için turuncu Bayferrox demir oksit pigmentleri kullanıldı.

 

İşi üstlenen firma, beton koruyucu sistemler ve ulaşım alanları üzerinde uzmanlaşmış, Almanya genelinde faaliyet veren Dortmund’lu VSB Infra GmbH & Co. KG şirketidir. Bu firmanın Renningen’de kullanılan otomatik kalıp makinesi, düzenli beton beslemesi sağlandığında dakikada 1,5 metre otokorkuluk imal edebildi. Sonsuz kalıp dökümü için kullanılan renkli hazır betonu ise TBR Frischbeton Stuttgart GmbH şirketi doğrudan yol yapımı şantiyesine teslim etti. Kullanılan sıvı boyaları Recklinghausen’den Harold Scholz GmbH & Co. KG şirketi, Bayferrox ve Colortherm pigmentlerinden yararlanarak üretti.

 

Bu pilot proje için toplam 180 metreküp beton kullanıldı. Bir transmikser yükü olan yaklaşık sekiz metreküp hazır beton 20-25 metre otokorkuluk için yeterli geldi.

 

Hazır betondan yapılan renkli beton unsurlar görsel vurgular sağlar ve kamusal caddelerdeki otobüs şeritleri, geçişleri veya bisiklet yollarının belirgin ve kalıcı bir şekilde birbirinden ayrılmasını temin ederek güvenliğin artmasına katkıda bulunabilir. Tasarım özgürlüğü ise neredeyse sınırsızdır: Ekolojik açıdan sakıncasız olan LANXESS’in Bayferrox ile Colortherm serilerinin inorganik renk pigmentleri kırmızı, sarı, yeşil, kahve ve siyah renklerinde temin edilebilir. Ürün programında çok sayıda farklı uygulama alanı için toplam 100’ü aşkın renk tonu mevcuttur. Kullanılan pigmentler çimento ve alkali maddelere karşı dayanıklı, ayrıca hava etkileri ve morötesi ışınlara karşı dirençlidir. İnternet sitesinden daha ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.