Odak Kimya Genel Müdürü Ayla Çuhadaroğlu ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Odak Kimya Genel Müdürü Ayla Çuhadaroğlu ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Odak Kimya Genel Müdürü Ayla Çuhadaroğlu ile, firmanın kuruluşundan bugüne gelişimi, sektöre sunmuş oldukları hizmetler ve projeleri hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.


Sayın Ayla Çuhadaroğlu, okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

İTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü’nden 1989 yılında mezun oldum. Çalışma hayatımda çok değerli tecrübeler edindiğim iki firmada çalıştım. Profilo A.Ş. üretim tesislerinde üç yıl Kimyasal Proses Şefi olarak, bunu takiben Tara Kimya’da 6 yıl Satış Müdürü olarak görev yaptım. 1998 yılı sonunda iş hayatımdaki yol arkadaşım Mine Kalaylı ile Odak Kimya Ltd. firmasını kurduk.


Okurlarımıza firmanızın kuruluşundan bugüne gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz?

Odak Kimya renk yönetim çözümleri konusunda faaliyet göstermek amacıyla 1998 yılı sonunda kurulmuştur. Endüstriyel olarak adlandırdığımız (boya, plastik, otomotiv… ) sektörlerde renk ölçüm cihazları satışı ile başladık. Bununla ilgili, konusunda dünya lideri firmalardan biri olan GretagMacbeth firmasıyla işbirliği yaptık. Her yıl, ürün paletimize birbirini tamamlayacak şekilde yeni ürünler ekledik. Ürün paletini genişletmek konusunda temkinli davrandık. Yeni ürünler eklerken, aynı zamanda Gretag Macbeth firmasının diğer sektörlerinde de (baskı, ambalaj, mürekkep) satış yapma yetkisine sahip olduk. 2006 yılında renk ölçüm sistemlerindeki diğer güçlü marka X-Rite ile GretagMacbeth birleşmesi neticesinde, endüstriyel sektörde güçlü X-Rite, baskı - baskı öncesi ve tekstil sektöründe güçlü GretagMacbeth ürün paletleri birleşmiş oldu ve tüm sektörlerde çok güçlü bir renk yönetim çözümü tedarikçisi ortaya çıktı. Bu birleşme neticesinde, endüstriyel sektörde X-Rite firması tarafından distribütör olarak konumlandırıldık. 2014 yılına kadar tekstil dışındaki tüm sektörlerden sorumluyduk. 2014 yılı itibariyle, X-Rite firmasının tüm sektörlerden sorumlu çözüm ortağı olarak çalışmaya başladık. İstanbul Anadolu Yakası, Avrupa Yakası ve Adana olmak üzere üç ofisimizde toplam 24 kişilik bir ekiple çalışmaktayız.


Firmanızın misyon ve vizyonu hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Odak Kimya, renk mükemmelliğine dayalı çözümlerde dünya lideri markaların ileri teknoloji ürünlerinin Türkiye temsilciliğini yürütmektedir. Ürün tedarik etmekten ziyade, çözüm sunan bir firma olarak hizmet vermeyi hedefliyoruz. Satışını yaptığımız tüm ürünlerin lokal olarak eğitimlerini ve teknik desteklerini verebilecek şekilde yapılanıyoruz. Renk yönetimini sağlayan çözümler ile kaliteyi arttırma, maliyeti azaltma, fark yaratma katma değerlerini müşterilerimize kazandırmayı amaçlıyoruz.


Ürün gruplarınızdan ve ürün özelliklerinizden bahsedebilir misiniz?

Günümüzde renk mükemmelliğine dayalı uygulamalar ve yenilikler ile sektörün öncü kuruluşlarından biri haline gelen Odak Kimya; renk ölçüm sistemleri, kalite kontrol programları, reçete programları, inline renk ölçüm sistemleri, renk standartları, online baskı çözümleri, baskı ve prova kağıtları, grafik monitörleri, ışıklı prova kontrol istasyonları, dispensing makinaları, boya test cihazları ve yol çizgi boyaları test cihazlarında dünya lideri olan birçok marka ile çalışmaktadır.Firmanızın renk ölçümü ve yönetimine dayalı sunmuş olduğu çözümler hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Odak Kimya, lokomotif markası olan X-Rite ürünleri ve beraberindeki tamamlayıcı çözümler ile, renk ölçümü, yönetimi ve iletişimi teknolojisinde, ürünün tasarım noktasından seçici, ölçüm yapan, formüle eden, iletişim kuran, renk eşleştirmede kullanıcıların ilk seferde doğru rengi elde etmelerine yardım eden çözümler sunar. 2014 yılı itibariyle, Inline Renk Ölçüm Çözümleriyle rengin proseste kontrolü konusunda ürünleri sunmaya başladık.


Firmanızın hizmet verdiği sektörlerden bahsedebilir misiniz? Sunmuş olduğunuz hizmetler nelerdir?

Pazarlama konusunda yapılan psikolojik araştırmalara göre, alım kararı ilk doksan saniyede edinilen izlenime göre alınıyor. Rengin alım kararı üzerinde ise %60 etkisi var. Bu yüzden bütün sektörlerin renk üzerinde hassasiyetle durmaları gerekiyor.

 

Rengin önemli olduğu 10’un üzerinde sektör sayabiliriz; Boya, plastik, otomotiv, seramik, ambalaj, baskı, kozmetik, tekstil, mürekkep, fotoğrafçılık, perakende boya, gıda... Bu sebeple, bahsi geçen sektörlere hizmet veriyoruz. Odak Kimya ileri teknoloji ürünleri ile çözüm sunan bir firma olduğu için, bu bilincin oluşması, ürünlerimizin sektörde bilinirliğinin artması için marketing çalışmaları, seminerler webinar’lar düzenliyoruz. Düzenli olarak sektörel fuarlara katılıyoruz. Satış ve aplikasyon ekibimiz üreticilerin güncel tüm eğitimlerini alarak, her zaman donanım olarak teknik desteği verebilecek durumda tutuluyorlar. Ürünün satışından önce doğru çözümün tespitinin en önemli adım olduğunu düşünüyoruz. Satış sonrası tüm kurulum ve eğitimler kendi ekibimiz tarafından verilmektedir. Uzun soluklu destek isteyen ürünler olduğu için, her türlü eğitimi kendimizin verebiliyor olması başarımızda çok önemli bir rol oynuyor.

 

Renk kontrolünü, sadece bir kullanıcılı bir sistemden ziyade tüm tedarik zincirini analiz ederek zincirin tamamına hitap eden bir çözüm olarak yapılandırıyoruz.

 

Satış sonrası teknik servis hizmeti veriyoruz. X-Rite tarafından tüm sektörlerde tek yetkili X-Rite Servis Merkezi olarak konumlandırıldık. Bu servis merkezinin tüm çalışma koşulları X-Rite tarafından denetleniyor ve kalibrasyon sertifikası X-Rite server tarafından basılıyor. Sürekli olarak yazılımlar güncelleniyor, kalibrasyon plakaları sertifikalandırılıyor ve servis mühendisleri düzenli olarak eğitime gidiyor. Yeni geliştirilen her cihaz için lokal kalibrasyon araçları temin ediliyor.

 

Firmanızın yürütmekte olduğu sosyal sorumluluk projeleri var mı? Bizi bilgilendirebilir misiniz?

Bizim genel olarak eğitim yönünde desteklerimiz oluyor. Daha çok mesleki ortaöğrenim ve yüksekögrenim kurumlarına mesleki yönleri güncel teknolojilerle paralel tutabilmek için bazı sosyal sorumluluk projeleriyle destek oluyoruz. Eğitim bursları vermeyi daha çok tercih ediyoruz. Bunu da yine sosyal sorumluluk projeleri kapsamında yapıyoruz.

 

Çalışanlarınıza yönelik teknik eğitim veriyor musunuz?

Firmamızın ürün paleti, ileri teknoloji ürünleri olduğu için öncelikle sunduğumuz tüm ürünlerle ilgili çalışanlarımızın teknik eğitimlerinin tam olmasını sağlıyoruz. Sektörel olarak ve ürün olarak ayrımımız olsa da çapraz eğitimleri de tercih ediyoruz.


2014 yılı firmanız için nasıl geçiyor? Yeni projeleriniz var mı? Bahsedebilir misiniz?

2013 yılı çok başarılı bir yıl oldu. Türkiye dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olmayı sürdürüyor. Dijital ve geleneksel pazarlama yatırımlarımızı bu yönde arttırdık ve 2014’te çarpıcı bir büyüme hedefledik. İlk altı ayın sonuçları bu tahminleri doğrular yönde. Bu yıla kadar endüstriyel sektöre bayi kanalıyla satış yapıyorduk. 2014 yılı itibariyle tekrar direkt satış yapmaya başladık. Tekstil sektörü bu yıl ürün paletimize dahil oldu. Inline renk ölçüm sistemleri, renk proses kontrolü olması sebebiyle renk ölçümünün başka bir boyutu. Tüm bunlarla 2014 yılını bizim için çok heyecan verici ve aynı zamanda büyümede zirve yapacağımız bir yıl olarak değerlendiriyorum.