Luma Kimya'nın Sahibi Sayın Hakan Ünel ile Röportaj

Luma Kimya'nın Sahibi Sayın Hakan Ünel ile Röportaj

Luma Kimya’nın Sahibi Sayın Hakan Ünel ile firmanın kuruluşundan bugüne gelişim süreci, sektöre sunmuş oldukları hizmetler, hedef ve projeleri hakkında bilgilendirici bir röportaj gerçekleştirdik. Önümüzdeki sene 22-26 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek Paintistanbul-Turkcoat Fuar ve Kongresi Düzenleme Kurulu Başkanı olarak da görev alan Ünel, fuar ve sektöre dair görüşlerini bizimle paylaştı.

 

Sayın Hakan Ünel, okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

İstanbul Erkek Lisesi’nin ardından 1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünden mezun oldum. Mezuniyet sonrası kısa süreli bir metal kaplama kimyasalları macerasını takiben Amerika’da profesyonel olarak yaklaşık üç sene çalıştım. Türkiye’ye döndükten sonra ise biraz rastlantıların da yardımıyla Bayer Türk Endüstri Ürünleri’nde yaklaşık 16 yıl süren profesyonel kariyerimin "master’ı” olarak tanımladığım renkli ve keyifli bir dönemi geçirdim. Ve son yedi seneden bu yana da iki şirketim ve buradaki arkadaşlarımız ile birlikte temsilciliğini üstlendiğimiz kendi alanlarında lider firmaların Türkiye pazarı ile bazı komşu ülkelerdeki satış ve pazarlamasını yürütüyoruz.


Okurlarımıza firmanızın kuruluşundan bugüne gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz? Ayrıca firmanızın hizmet verdiği sektörlerden bahsedebilir misiniz? Sunmuş olduğunuz hizmetler nelerdir?

Luma Kimya ilk etapta sanayi boyaları grubundaki ahşap, boya ve vernik üretimine hammadde tedarik etmek üzere yola çıktı. Üç sene önce faaliyete geçen diğer şirketimiz Bosphorchem ile birlikte Luma Kimya halihazırda boya sanayinin farklı segmentlerinin yanı sıra polyester reçine, poliüretan ve plastik sektörlerine hizmet vermektedir. Bugün geldiğimiz konum itibariyle her biri kendi alanlarında pazar lideri konumuna sahip üç ürün grubuyla da faaliyetlerimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Hedefimiz ise önümüzdeki beş sene içerisinde mevcut iş hacmimizi iki katına çıkarmak.

 


İş modeli olarak biz kendimizi bir tüccardan ziyade "iş geliştiren” olarak tanımlıyoruz. Bunun için de en büyük dayanağımızın sahip olduğumuz bilgi, network ve güvenilirlik olduğuna inanıyoruz. Bu perspektiften bakarsanız zamanında paylaşılan doğru bilginin müşteri ve iş ortaklarınız nazarında ne kadar kritik ve önemli olduğunu görebilirsiniz. Kısacası bilgi ve bilginin idaresi "kalıcı olmak” için en önemli unsurdur.

 

Firmanızın misyon ve vizyonu hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Bu sorunuz firmaların beylik web sayfa söylemlerini anımsattı… Şaka bir yana, amacımız daha önce de vurguladığım gibi, sahip olduğumuz asetlerle kendi pazarımız ile birlikte bölgedeki lider ve saygın tedarikçilerden biri olmak. Bunu da müşterilerimize ve iş ortaklarımıza kalıcı, katma değeri yüksek, kaliteli ve güvenilir servis, bilgi ve ürünler sunarak gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Kısacası; her şeyin aslında birbiriyle ilişkide olduğu günümüz iş dünyasında uluslararası güçlü ve kapsamlı bir sistemin tamamlayıcı bir unsuru olmayı hedefliyoruz. Bunu bir üretim yatırımı veya ticari işbirliği olarak düşünebilirsiniz.

 

Çalışanlarınıza yönelik teknik eğitim veriyor musunuz?

Gayet tabi. Hepimiz sürekli öğrenmek ve araştırmak durumundayız. Ayrıca, güçlü teknik bilgi ve donanım ile sattığınız veya ilgilendiğiniz ürün sıradan bir "commodity” bile olsa muhakkak bir farklılık yaratabilir ve yaptığınız işten keyif alırsınız.

 

2015 yılı firmanız için nasıl geçiyor? Yeni projeleriniz, hedefleriniz ve beklentileriniz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

2015 yılını seçim öncesi ve sonrası diye ayırmak yanlış olmayacaktır sanırım. Seçim öncesine kadar özellikle yeni ürün ve ilave işlerle hammadde fiyatlarındaki ciddi gerilemeden kaynaklanan ciro kayıplarını kısmen telafi edebildik. Bu dönemin hem dünyada hem de ülkemizdeki en moda referansının "volatilite” olduğunu görüyoruz. Bir süreci nereden kestiğinize bağlı olarak birbirinden çok farklı biçimlerde yorumlayabilirsiniz. Bu sebeple orta vadeli plan program yerine proaktif olmak, müşterimizin adına düşünmek ve günlük yaşamak belirsiz ortamlar için en uygun yaklaşımlar olarak ortaya çıkıyor. Seçim sonrasında hararetle tartışılan senaryolardan hangisi gerçekleşirse gerçekleşsin bu senenin oldukça zorlayıcı olacağını öngörmek sanırım yanlış olmayacaktır. Bu bağlamda ülkemizde sanayici olmanın gerektirdiği saygın mücadele gücünü bir kez daha vurgulamak isterim.


Son olarak önümüzdeki sene 22-26 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek Paintistanbul-Turkcoat Fuar ve Kongresinin Düzenleme Kurulu Başkanı olarak sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Evet, geçtiğimiz sene BOSAD’ın düzenlediği "Paintistanbul” ve Artkim’in organize ettiği "Turkcoat” tek bir çatı altında birleştirildi. Daha önceki birkaç denemeyi bir kenara koyarsanız aslında her ikisinin çıkış noktası, rahmetli Mehmet Konuray’ın öncülüğünde ve Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi platformunda ilk olarak 1995 senesinde organize edilmeye başlanan "boya” etkinliği olmuştur. Toplam 600-700 m2 ile başlayan sektörümüzün fuar macerası bu iki etkinliğin birleştiği 2016 senesinde 10.000 m2’ye ulaşmayı hedefleyen ve global bir önem arz eden profesyonel bir etkinliğe dönüşmüştür. Bu arada hedeflenen rakamın neredeyse %80’inin bugün itibarıyla realize edildiğinin de altını çizmek isterim.

 

Bizim için başından beri en az fuar kadar önem arz eden etkinliğimizin tamamlayıcı ayağı ise kongredir. Sayın Engin Çörüşlü’nün başkanlığında boya sanayinin ve muhtelif üniversitelerdeki ilgili hocalarımızın çok değerli katkılarıyla düzenlenen uluslararası kongrenin amaçlarını ise; sektöre vizyon kazandırmak, katma değer yaratacak tüm gelişmeleri özellikle orta ve küçük ölçekli üreticilerle paylaşmak, sanayi ve üniversitelerdeki boya ile ilgili projeleri teşvik etmek ve üniversitelerde boya sektörü farkındalığı yaratarak sektörün artan donanımlı teknik eleman ihtiyacına cevap vermek olarak sıralayabiliriz. Bu bağlamda Bosad, kongremizi küresel olarak tanınan ve takip edilen bir etkinlik düzeyine çıkarabilmek için "European Coatings Show”’un düzenleyicisi olan "Vincentz Network” ile bir işbirliği protokolü imzalamıştır.

 

Düzenleme Kurulu olarak bizler de elimizden geldiğince Artkim ile birlikte bu etkinliğin hedeflerine ulaşması için çaba sarfediyoruz. Öncesinde bazı arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde de dillendirilmişti, en büyük hayalimiz kamuoyunda "boya” farkındalığına katkı sağlayacak, sektörün tüm paydaşlarını bir araya getiren ve aynı zamanda güçlenen uluslararası özelliği ile de üreticilerin ihracat hedeflerine destek olan "festival” tadında bir etkinlik organize etmek. Tabi sektörün bu en kapsamlı organizasyonu için en büyük ihtiyacımız gene sektörün kendi enerjisi, ilgisi ve desteğidir.