Kimyanın fotoğrafını çekebilir misin?

Kimyanın fotoğrafını çekebilir misin?


BASF, çocuklara kimyayı ve bilimi sevdiren "Kids’ Lab” atölyesi ile birlikte, şimdi de "Kimyanın Mikro Dünyası” adıyla yeni bir etkinlik başlattı.

İstanbul Modern’de gerçekleşen laboratuvar çalışmasında 8-12 yaş arası çocuklar, mikroskopla inceledikleri organik ve zararsız kimyasal maddelerin fotoğrafını çekiyor. Çocuklara kimyayı ve bilimi sevdirmeyi amaçlayan BASF, 4 yıldır devam eden "Kids’ Lab” etkinliğinin yanı sıra "Kimyanın

Mikro Dünyası” adıyla yeni bir laboratuvar çalışması başlattı. "Kimyanın Mikro Dünyası”nda gizemli bir yolculuğa çıkacak olan çocuklar, kendilerini geliştirecekleri eğlenceli bir dünyaya adım atacak. BASF sponsorluğunda gerçekleştirilen Magnum – Kontakt Baskılar Sergisinin gezilmesiyle başlayan programda kimya, fotoğraf sanatıyla buluşuyor. İstanbul Modern’de 8-12 yaş arası çocuklara

yönelik düzenlenen bu çalışmada çocuklar mikroskopla inceledikleri organik ve zararsız kimyasal maddelerin fotoğrafını çekiyor. Etkinlik sonrasında çocuklar, sertifikalarıyla birlikte çektikleri mikro dünya fotoğraflarını da yanlarında götürebiliyor.

 

Etkinlik Tarihleri:

25 Nisan 2015 Cumartesi

26 Nisan 2015 Pazar

9 Mayıs 2015 Cumartesi

10 Mayıs 2015 Pazar

6 Haziran 2015 Cumartesi

Seanslar:

10.00 – 11.30

13.00 – 14.30

15.00 – 16.30

 

Rezervasyon ve detaylı bilgi

için; 0212 334 73 16.


Program Hakkında:

Program, Magnum fotoğraflarındaki görsel öğelerden esinlenerek hazırlanan beş ayrı bilmecenin sergi gezisi sırasında çözülmesi ile başlıyor. Bu özel sergi turunda çocuklar nesnelerin fotografik görüntülerinin ne kadar farklılaşabildiğini sorgularken fotoğraf sanatının önde gelen örneklerini inceliyor.

 

Programın ikinci adımı olan atölye çalışmasında ise fotoğrafın görüntü dünyasına açtığı sınırsız alanı ve kimya bilimi ile olan ilişkisi ele alınıyor. Çocuklar atölye çalışmasında ikili gruplar oluşturuyor ve onlara sunulan kutuları açıp, içinden çıkan kum, bebek bezlerinde kullanılan süper emici madde, soğan zarı gibi nesnelerin mikroskobik görüntülerinin doğasını, tıpkı birer kimyager gibi mikroskop kullanarak keşfediyor. Keşfettikleri mikro dünyaları resimleyen çocuklar, görüntüsünü en çok sevdikleri nesnenin mikro fotoğrafını çekerek atölye çalışmasını tamamlıyor.