Kimya Sanayinin Yenilikçi ve Yaratıcı Partneri Artkim Group


Kimya Sanayinin Yenilikçi ve Yaratıcı Partneri Artkim Group

Boya sektörünün medyadaki yüzü Boyatürk Dergisinin 10. yılında, Artkim Group’un kurucu ortakları Ahmet Güler ve Cengiz Yaman ile Türk Kimya Sanayii, Artkim Group şirketleri, firmanın yapısı, projeleri ve hedefleri hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

2002 yılından bu yana, sektörde faaliyette olan Artkim Group’un gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz?

Artkim Group, Kimya Sektörü ile Fuarcılık, Yayımcılık ve Ajans hizmetlerinde deneyimli ortakların bir araya gelmesiyle, Kimya Sektörüne hitap eden yayınlar çıkarmak, fuarlar düzenlemek ve danışmanlık hizmetleri vermek üzere 2002 yılında kurulmuştur. Uzmanlık alanı olarak Kimya Sektörünü seçerek, o yıllara kadar reklam, fuar, tanıtım hizmetlerinin fazla olmadığı sektörün tek fuarcılık, yayıncılık ve danışmanlık şirketi olmuştur.

 

2002 yılında, Kimya Sanayicileri Derneği’nin senede bir defa yayımlamakta olduğu bültene yeni bir kimlik, isim ve marka kazandırarak "Kimyasal Forum” adı altında yayımlamaya başladık ve sektörün en önemli yayın organı olmasını sağladık. 2003 yılında, Türkiye Kimya Sanayi Kataloğunu periyodik olarak yayımlamaya başladık ve 2005 yılında, boya sanayinin tek yayın organı ve dergisi Boyatürk, yayın hayatına başladı. Kuruluş amaçlarımızdan biri olan fuarcılık ile ilgili olarak 2004 ve 2005 yıllarında firmalar ile yaptığımız görüşmeler neticesinde, ilk fuarımız olan Kimya Sanayi Grup Fuarı, Chem Show Eurasia’yı 2006 yılında başarı ile düzenledik. Her sene gerçekleştirdiğimiz yeni fuar organizasyonları ve yayınına başladığımız dergilerle Kimya Sektörüne hizmet etmeye devam etmekteyiz. 2006 yılında Texchem Tekstil Kimyasalları Dergisi, 2007 yılında Turkchem Dergisi ve Turkcoat Eurasia Fuarı, 2009 yılında Putech Dergisi ve Putech Eurasia Fuarı, 2011 yılında Industrial Paint & Surface Dergisi ve PaintExpo Eurasia Fuarı, 2013 yılında STT Eurasia ve Eurasian Composites Show ve 2014 yılında ilk kez tek başına organize edilen Interdye & Printing Eurasia Fuarı ve PCCI - Boya, Yapı Kimyasalları, İzolasyon Dergisi ile 10 yılda büyük başarılara imza attık. İş hayatına, 110 m2 dairede, 3 kişi ile başlayan ekibimiz; bugün, 50’ye yakın profesyonel kadrosuyla, 1250 m2’lik müstakil, modern, yeni binasında, artan bir başarı grafiği ve 8 fuar, 6 dergi, 1 katalog, 6 portal site ile kimya sektöründe hizmet vermeye devam etmektedir.

 

2013 yılı itibariyle yeni yapılanmaya giderek şirketlerimizi 4 branş altında topladık: Artkim Fuarcılık’ın düzenlediği organizasyonlar; Chem Show Eurasia, PaintExpo Eurasia, STT Show Eurasia, Putech Eurasia, Eurasian Composites Show, Turkcoat Coatings Show Eurasia, Interdye & Printing Eurasia’dır. Diğer bir branşımız olan Chem Media; Kimyasal Forum, Boyatürk, Turkchem, Putech & Composites, Industrial Paint & Surface ve PCCI Magazine dergilerini yayımlamaktadır. 2013 yılına kadar Artkim Creative Ajans olarak hizmet veren grubumuz yeni yapılanma ile Chem Ajans adı altında kimya sektörüne grafik tasarım, kurumsal kimlik, dijital baskı hizmetleri, tanıtım filmi, katalog, broşür, poster, afiş, reklam sayfası hizmetleri vermektedir. KimyaKariyerim.com, Türkiye’nin sadece kimya sektörüne hizmet veren ilk ve tek iş ve personel bulma sitesi hizmetidir.

 

Bu yıl büyük bir gururla altıncı kez organize ediyor olduğumuz "Uluslararası Kimya Sanayi Grup Fuarı” Chem Show Eurasia, Kimya Sektörünün gelişimi açısından oldukça önemli bir platform görevi üstlenmiş ve uluslararası platformlarda tanınmış, sektörün ilgiyle takip ettiği bir etkinlik haline gelmiştir.

Artkim Fuarcılık olarak her sene sektörümüzle ilgili en az 12-15 yurt dışı fuarına katılım göstererek Avrasya’nın en önemli ticaret merkezi olan İstanbul’da düzenlediğimiz tüm fuarlarımızı uluslararası mecralarda en etkin şekilde tanıtıyor ve bunun yansımasını fuarlarımızdaki yüksek yabancı katılımcı ve ziyaretçi sayılarında görebiliyoruz.

 

Başarılı organizasyonların temelinde olması gereken sıkı bir ekip çalışması ve üstün müşteri memnuniyeti ilkelerini prensip edinen Artkim Group, 10 yıl gibi kısa bir sürede yakaladığı bu yükselen başarı grafiğini genç, dinamik, yaratıcı, güler yüzlü ekibine ve çözüm üretici hizmet anlayışına borçludur.

 

Bu yıl 10.yayın yılına giren Boyatürk Dergisi hakkında görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

2005 yılında yayın hayatına başlayan Boyatürk Dergisi, 10 yıldır boya firmalarının kendilerini ve ürünlerini büyüyen boya pazarına daha iyi anlatmalarına, satıcı ve kullanıcıların gözünde marka değerlerini arttırmalarına destek olmakta, sektörün karşılaştığı sorunlara ışık tutmakta, sektör içinde bilgi akışını sağlayabilmek ve gündemin habercisi olmak amacına hizmet etmektedir. Yalnızca reklam sayfalarında değil, röportaj ve tanıtım sayfaları ile birlikte firmaların kendilerini ve ürünlerini en doğru, hızlı ve etkin bir biçimde sektöre tanıtmalarını sağlarken, sayfalarında yer verdiği akademik makale ve araştırmalar, ülkemizden ve dünyadan haberler ve firmalarla yapılan röportajlar ile 10 yıldır sektörün nabzını tutmaya devam etmektedir. Ayrıca, Boyanın Duayenleri gibi özel dosya çalışmaları ile sektörün önde gelen önemli isimlerinin sektörün dünü bugünü hakkındaki görüşlerine ve ilham verici başarı hikâyelerine de sayfalarında yer vermiştir. Boyatürk Dergisinin her sayısı; zengin içeriği, her sayısında değişen dosya konuları, alanında uzman kişilerin ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde görev yapan önemli akademisyenlerin kaleme aldığı teknik makale çalışmaları ile pek çok üniversite kütüphanesi ve boya firmalarının Ar- Ge departmanlarında arşivlenmektedir.

 

Hedefleriniz ve projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Kimya sektörünün her dalına fuar, medya, ajans ve insan kaynakları hizmetlerimize sektörün gereksinimleri doğrultusunda yeni alanlar getirmeyi ve firmalar arasında çözüm ve iletişim ortağı olmayı amaçlamaktayız. Her geçen yıl bünyemize kattığımız yeni proje ve organizasyonlarla bu hedeflerimizi hayata geçirmeye devam etmeyi, gelişerek büyümeyi hedefliyor ve buna yönelik çalışmalarımızı yürütüyoruz. Düzenlemiş olduğumuz organizasyonlar, kısa süre içerisinde sektörün nabzını tutan, adından söz ettiren sektörel buluşmalar haline gelmiştir. Katılımcı ve ziyaretçi istatistikleriyle sektörün dünyaca kabul görmüş ve ilgiyle takip edilen sayılı etkinliklerinden biri olan "Uluslararası Kimya Sanayi Grup Fuarı Chem Show Eurasia”, kimya sanayisini; kimyasallar, laboratuvar ve teknoloji grupları altında toplarken Türkiye ve bölge ülkelerin en geniş kapsamlı fuarı olmayı başarmıştır."Poliüretan Hayatın Her Alanında” sloganıyla yola çıkan uluslararası Poliüretan Sanayi Grup Fuarı Putech Eurasia, Pu kimyasallar, Pu makine ekipman, Pu sistem evleri, Pu kaplama ve yapıştırıcılar, Poliüretan kalıp ve sistemler, Poliüre uygulamalar, RIM Integral Pu sistem ürünleri ve Pu sektörü ile alakalı tüm ürün ve teknolojilerin sergilendiği bir fuardır. Yine Pu fuarımızla 12-14 Kasım 2015’te gerçekleşecek Kompozit Sanayi ve Teknolojileri ve Uygulamaları İhtisas Fuarı Eurasian Composites Show, kompozit sektörüne hammadde ve teknoloji sağlayan firmaların katılımcı olarak yer aldığı bir organizasyondur. STT Eurasia "Yüzey İşlem Kimyasalları ve Teknolojileri Fuarı” ve Alman ortağımız FairFair ile düzenlediğimiz Endüstriyel Kaplama Teknolojileri Fuarı PaintExpo Eurasia fuarları eş zamanlı olarak 15-17 Ekim 2015’te İFM’de organize edilerek "ön işlem hizmetleri” ve "son işlem hizmetleri” sunan firmaları aynı çatı altında toplayacaktır. TTTSD işbirliği ile düzenlenen Interdye & Printing Eurasia, tekstil sektörüne kimyasal, boyar madde, baskı mürekkepleri, baskı ve boyama teknolojileri tedarik eden firmaları bir araya getirmektedir. İlk kez 2014’te Chem Show Eurasia bünyesinde Özel Bölüm olarak düzenlenen "Kozmetik, Kişisel ve Ev Bakım Ürünleri Bileşenleri, Hammaddeleri ve Teknolojilleri Fuarı” sektörün ilgi ve talebi doğrultusunda bağımsız, başlı başına bir fuar olarak 12-14 Kasım 2015’te düzenlenecektir.