Jokey Plastik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hakan Özhuy ile röportaj

Jokey Plastik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hakan Özhuy ile röportaj


Jokey Plastik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hakan Özhuy firmanın tarihçesi, satış faaliyetleri, firmayı başarıya taşıyan stratejileri hakkındaki sorularımızı yanıtladı. Sayın Hakan Özhuy, müşteri talebine yönelik geliştirdikleri ambalaj çözümleri ve Ar-Ge çalışmaları hakkında bizi bilgilendirdi.

 

Öncelikle okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Kuleli Askeri Lisesi, Kara Harp Okulu Yönetim bilimleri Topçu Subayı olarak mezun oldum. Topçu ve füze okulu, Eğirdir Komando Okulu iç güvenlik kursları sonrası 4 yıl görev yaptıktan sonra Silahlı Kuvvetler’den kendi isteğimle ayrıldım. Yakın Doğu Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler yüksek lisansı yaptım. Elginkan Holding, ECA-SEREL ürünleri Orta Doğu İhracat Yetkilisi, Anadolu Grubu’nda, Honda Güç ürünleri İhracat Yetkilisi olarak çalıştım. 1999 yılında HD Uluslararası Ticaret firmamızı eşim ve en yakın arkadaşımla kurduk. Jokey Plastik ile çalışmam, Orta Doğu’da hiç olmayan satışlarını geliştirmek üzere tek yetkili temsilciliği ile oldu. Sonrasında Jokey Mısır ve daha sonra Jokey Türkiye fabrikasına ortak oldum. Halen Yönetim Kurulu Başkan vekilliği görevimi ve HD Türkiye ve HD BAE Yönetici Ortaklık görevlerimi sürdürüyorum. Ayrıca ASD – Ambalaj Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyeliğim, ASÜD-Ambalajlı Süt Ürünleri Derneği, BOSADBoya Sanayicileri Derneği üyelikleri görevlerini de yürütüyorum.

 

Firmanızın kuruluşundan bu yana gelişen süreci ana hatlarıyla anlatabilir misiniz? Firmanız ne zamandan beri faaliyet gösteriyor?

Jokey Plastik 1968 yılında Josepf Kemmerich Bey tarafından kurulan, halen Kemmerich ailesinin sahip olduğu ve üçüncü kuşağın yönetimde olduğu Alman bir aile şirketi. Halihazırda 14 fabrika, 500’den fazla makine ile, günde 4 milyon parçadan fazla üretim yapan, dünyanın en büyük enjeksiyon ambalaj firmasıyız. Türkiye’de 1999 yılından beri Jokey Plastik faaliyet gösteriyor. Boya, yapı kimyasalları, diğer kimyasallar ve gıda sektörlerinde dolum yapan firmalara sürekli ürünlerimizle çözüm ortağı olarak çalışıyoruz.

 

Ürün gruplarınızdan, özelliklerinden ve hizmet verdiğiniz sektörlerden bahsedebilir misiniz? Boya sektörüne hitap eden ürün gruplarınızın özellikleri nelerdir?

Boya, kimyasal ve gıda olarak üç ana kategori yanında pek çok farklı dolum yapılabilen ürünlerimiz var. 150 ml’den 30 lt hacime kadar, yuvarlak, oval, kare, dikdörtgen yanında enjeksiyonlanabilen farklı hibrit (alt kare üst yuvarlak vs.) üretimlerimiz var. Burada ana unsur müşterimizin pazarlama, üretim ve dağıtım zincirinde nerede nasıl olmak istediği yanında, verimliliği en üst düzeye getireceğimiz doğru ürünlerin seçilmesi konusundaki proje uzmanlarımızın desteği ile çalışmamızdır.

 

Boya sektöründe yuvarlak, kare, dikdörtgen ve oval formda ürünlerimiz var. Bunun yanında dayanım, sızdırmazlık, baskı renklerimizin kalıcılığında UV dayanımı en yüksek mürekkep ve IML’li etiketler kullanmamız, dünya patentimiz olan enjeksiyon kulp teknolojimiz ile tek cins hammaddeden veya farklı cins ve renk hammaddeden kulplarımızla daha uzun kullanım garantimiz var.

 

Ayrıca gittikçe kullanımının artmasını beklediğimiz renk karıştırma makinelerindeki dikey veya çok açılı karıştırmada mükemmel sızdırmazlık bizim R tipi ürünlerimizde standart olarak sunulmaktadır.


Müşterilerinizin talepleri doğrultusunda özel yapım ambalaj üretimleriniz mevcut mu?

Evet, JSP (Jokey Solution Pack), JST (Jokey Seal Tainer), Jet+ serilerimiz müşteriler için özel geliştirilmiş serilerimizden sadece bir kaçı. Örneğin; Jet+185 ambalajımız Türkiye’nin önde gelen boya üreticilerinden Tekboya (Üçel) ile beraber geliştirdiğimiz 19 hacimli, palete tam sığan, fabrika içi ve dışı 2-3 ürün dolu halde üst üste yuvarlanarak taşınmaya ve satış noktalarında 3-4 adet üst üste istiflenmeye uygun, kapaktaki çift kilit sistemi ile mükemmel sızdırmazlık ve sık yaşanan kapak atma problemine çözüm bulmuş harika bir ürün. Ayrıca kulbunu farklı hammadde ve renkte yapmak için çift komponentli üretim yapan yani aynı anda çift enjeksiyon yapan bir teknoloji kullanıyoruz.


Sürdürülebilirlik alanındaki faaliyetleriniz nelerdir?

Karbon ayak izimizi Avusturya laboratuvarları ile beraber geliştirdiğimiz hesaplama ve izleme ile her bir ürün için her firmaya toplam karbon salınımlarımızı hesaplıyor ve sunuyoruz. Burada nakliye sırasında harcanan yakıt ve ürünün ağırlığı çok etken olduğu için, taşıma mesafesini azaltma konusunda Infor bazlı tour planning yazılımımızı kullanıyoruz. Ürün gramajlarını olabilecek en azda tutarak ama arzu edilen üst seviye dayanımı devam ettirecek ürün için Ar-Ge bölümlerimiz kalıp çizim ve üretim aşamasında dünyadaki en iyi kalıpları üretiyorlar. Bunun için bizim kalıplarımız hem daha hafif hem de daha dayanıklıdır.

Firmanızın kalite politikası ve ilkeleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Sürekli yüksek kalite ve toplam kalite yönetimi en önemli başarı kaynağımız diyebilirim. Tüv Rheiland ile dünya çapında çalışarak ISO9001, BRC-IOP (A sınıfı) sistemlerini takip ediyoruz. Hammadde girdi aşaması, planlama, üretim, sevk, geri çağırmada tam entegre bir yazılım ve uygulama çalışmamız var. ISO 14000 çalışmalarımıza da bu yıl başladık. Ayrıca değer akışı mükemmelleştirilmesi ve israfın her aşamada önlenmesi ve verimliliğin sürekli artışını hedefleyen "Yalın Düşünce”nin geliştirilmesi için bu yıl Türkiye Yalın Enstitüsü ile çalışmaya başladık.


Ar-Ge çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Toplamda 17 Ar-Ge mühendisimiz var. Almanya ve Fransa’dan sonra Türkiye’de de Ar-Ge bölümümüzü bu yıl kurduk. Tüm Ar-Ge’ler entegre çalışmakta. Bu sayede yeni bir kalıp, revize veya gelişim çalışmalarımızı 3 kat daha kısa sürede yapar hale geldik. İyi enjeksiyon ürün mutlaka iyi bir proje yönetimi, doğru kalıp ve makine seti ile ortaya çıkıyor. Tüm dünyadaki 14 fabrikamızdaki ortak akılla bu çalışmaları Türk ve etki alanımızdaki ülkelere sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.


Firmanızın sosyal sorumluluk projeleri mevcut mu?

Tabii ki... Özellikle biz bölgemizde daha etkin çalışmalarda bulunmaya öncelik veriyoruz. Yakın zamanda Dilovası’ndaki tüm okullara sporun gelişmesi için ihtiyaçları olan basket, futbol, masa tenisi malzeme ve toplarını bağışladık KÖSTER firması ile beraber. Kaymakamlık da bir törenle duyurmayı uygun gördü. ASD (Ambalaj Sanayicileri Derneği) vasıtası ile ambalaj ve kullanımı ve atıkların değerlendirilmesi ile ilgili kitapçığımızı tüm İlkokul 4’üncü sınıflara Dilovası İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile dağıtılmasını temin ettik. Geçen yıl Pagev Gebze Endüstri Meslek Lisesi enjeksiyon ve kalıp öğrencilerini fabrikamızda misafir ettik ve tanıttık. Bu çalışmalarımıza devam edeceğiz. Çocuk, kadın ve gençlerimizin gelişimi öncelikli hedeflerimiz.

 

Jokey Plastik’i başarıya taşıyan stratejiler nelerdir?

Kararlılıkla işimizi en iyi yapma aşkı, odaklanmış uzmanlık, yetkin çalışma arkadaşları, hedeflere ulaşmak ve toplumumuza katkı yapmak için gönül bağlılığı diyebiliriz.


Kurum içi iletişiminiz ile ilgili neler söyleyebilirsiniz? Çalışanlarınızın performansını arttırmaya yönelik ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

İş ve iş dışı yetkinlik arttırıcı eğitimleri planlı şekilde devam ettiriyoruz. Bunun yanında beraber olmaktan mutluluk duyduğumuz geleneksel ramazan iftarı, aile piknik ve gezilerimiz beraberliklerimizi pekiştiriyor. Örneğin 2 yıl önce yaptığımız Tarihi İstanbul Yarımadası-rehberli müzeler ve yemeği çok akılda kalmıştı. Aile pikniklerindeki yarış ve aktiviteler bir yıl boyunca dillerden düşmüyor.


2015 yılı firmanız ve hedefleriniz açısından nasıl geçiyor? Yılın ikinci yarısında gerçekleştirmeyi hedeflediğiniz projeler var mı?

Bu yıl 2 seçim ve terör olaylarının ciddi artışı ve artan şehitlerimiz nedeni ile bizleri yasa boğan ve hepimizin tedirgin olduğu zor bir yıl. "Vatanını en çok seven, işini en iyi yapandır” düsturu ile biz çalışmaya devam ediyoruz. Bu yıl şu ana kadar 2015’e göre Euro bazında %16 büyüme yaşadık. Bu zor yılda harika bir başarı. Ancak TL’nin döviz karşısındaki sadece bu yıl içindeki %20’lik değer kaybı tüm hammadde girdimizin ithal olması nedeni ile üretim maliyetlerimizi arttırdı. Karlılıklarımız ciddi oranda azaldı. Ancak biz, nakit akışımızın güçlü olması, grup hammadde tedarik imkânımız nedeni ile sorunsuz ve güvenilir ambalaj arayan boya ve kimya firmalarının en güvenilir ve hareketleri tahmin edilir firması olmaktan memnunuz.

 

Son olarak, sektöre ulaştırmak istediğiniz bir mesajınız var mı?

Toplam maliyet, verim ve pazar gelişimi yapacak ürünler ve dekorasyon farklılıkları yapmak isteyen tüm firmalarımıza Jokey’in çok doğru bir karar olduğunu iletmek isterim. Türkiye pazarında artarak hizmet etmek için her yıl yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Tüm iş ortaklarımıza teşekkür ederiz.
KaydetKaydet