İş Sanat Nisan Ayındaki Birbirinden Özel Konser ve Etkinlikleriyle Sanatseverlerin Uğrak Noktası Olm

Dulce Pontes, Jessica Lang Dance Company, Tom Harrell, Geneva Camerata, David Greilsammer, Martynas Levickis, Philharmonia Quartet Berlin, Efe Baltacıgil ile Orhan Veli Kanık Şiirleri ve Keloğlan’ın Masal Dünyası Baharın Tüm Renklerini İş Sanat Sahnesine Taşıyacak İş Sanat nisan ayındaki birbirinden özel konser ve etkinlikleriyle sanatseverlerin uğrak noktası olmaya devam ediyor. Fado’nun isyankâr sesi Dulce Pontes ile başlayacak program, Jessica Lang Dance Company’nin iki gece üst üste sergileyeceği temsillerle görsel bir şölene dönüşecek. Klasik müzik sevenler, Geneva Camerata eşliğinde muhteşem bir konser vermeye hazırlanan, yeni neslin en yetenekli akordeon virtüözlerinden Martynas Levickis ile tanışacak. Uluslararası arenada başarılarıyla adından sıklıkla söz ettiren çellist Efe Baltacıgil ile tüm dünyada övgü toplayan Philharmonia Quartet Berlin’in vereceği konserle sanatseverler nitelikli müziğin tadına varacak.

Caz tutkunları ise trompetin en yetkin isimlerinden Tom Harrell’ı beşlisi ile izleme şansı bulacak. Müdavimleri için Orhan Veli’nin şiirlerinden oluşan Gün Olur, Alır Başımı Giderim dinletisi bu sezon 2012 yılında kaybettiğimiz değerli sanatçı Müşfik Kenter’in anısına yeniden sahnelenirken, minik sanatseverler için maceradan maceraya koşan Keloğlan çocuk oyunu bu sezon son kez seyirci karşısına çıkacak. Millî Reasürans Konser Salonu’nda gerçekleşen Parlayan Yıldızlar serisinin bu ayki konuğu ise genç piyanist Ferhat Can Büyük olacak.

 
Philharmonia Quartet Berlin, çellist Efe Baltacıgil ile İş Sanat’ta buluşuyor

Ülkemizin klasik müzik alanında yetiştirdiği en başarılı müzisyenlerden çellist Efe Baltacıgil, İngiliz basını tarafından "En İyi Dörtlü” ilan edilen Philharmonia Quartet Berlin ile İş Sanat çatısı altında buluşuyor. Dünyaca ünlü keman virtüözü Yehudi Menuhin’in övgüyle söz ettiği topluluk, 1984 yılında Berlin Filarmoni Orkestrası yaylı sazlar grup şefleri tarafından kuruldu. Uluslararası konser takvimi ve geniş diskografisiyle hem müzik otoritelerinden hem de dinleyicilerden tam not alan dörtlü, Alman Kayıt Eleştirmenleri Ödülü, Arjantin Eleştirmenler Ödülü ve iki ECHO Klassik ödülüne layık görüldü. Konserde dörtlüye mükemmel nüansları ve müzikalitesiyle eşlik edecek olan çellist Efe Baltacıgil 2011 yılından itibaren Seattle Senfoni Orkestrası’nın grup şefliğini sürdürüyor. Christoph Eschenbach, Yo-Yo Ma, Itzhak Perlman gibi usta isimlerle gerçekleştirdiği performanslarla pek çok kez ayakta alkışlanan sanatçı, 2006 yılında New York Gençlik Orkestrası ile Carnegie Hall çıkışı ve 2012 yılında ise Sir Simon Rattle yönetimindeki Berlin Filarmoni çıkışı ile başarısını pekiştirdi. Ravel, Mendelssohn ve Schubert’ten eserlerin seslendirileceği konser 17 Nisan 2015 Cuma akşamı İş Sanat’ta.

 


Caz trompetin saf melodi dâhisi Tom Harrell beşlisi ile İş Sanat’a konuk oluyor

İş Sanat’ın caz serisinin bu sezonki son konuğu caz trompetin usta ismi Tom Harrell oluyor. Günümüzün en yaratıcı caz enstrümancılarından ve bestecilerinden biri olarak tanınan Harrell, 260 kaydı aşan diskografisi ve 40 yılı aşan kariyerinde gerçekleştirdiği turne ve konserleriyle dinamizmini korumayı ve güncel kalmayı başaran bir isim. Trompet ve Flugelhorn’daki parlak tonu ile meslektaşları ve sadık hayranlarının gözünde bir caz ikonuna dönüşen sanatçı, Woody Herman, Bill Evans, Jim Hal, Dizzie Gillespie, Horace Silver gibi caz tarihinin önemli figürleri ile işbirlikleri yaptı. Newsweek’in "saf melodi dâhisi” olarak övgüyle bahsettiği Harrell, akıcı tınısı, yaratıcı doğaçlaması ile Down Beat ve Jazz Times dergilerinin eleştirmen ve okuyucu anketlerinde sıklıkla birinci seçiliyor. 2010 ve 2011 yıllarında iki kez art arda Caz Yazarları Birliği tarafından Yılın Trompetçisi ödülüne aday gösterilen sanatçının bir de Grammy adaylığı bulunuyor. İş Sanat, 21 Nisan 2015 Salı akşamı caz tutkunlarını sezonun Tom Harrell Quintet ile taçlanacak son konserine bekliyor.

 

Genç Piyanist Ferhat Can Büyük Millî Reasürans’ta Parlayacak

İş Sanat’ın Parlayan Yıldızlar serisinde nisan ayında genç ve yetenekli piyanist Ferhat Can Büyük konuk oluyor. Piyano eğitimine beş yaşında Aytaç Rızaguliyeva ile başlayan genç müzisyen, 2008 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na girerek Prof. Meral Yapalı’nın piyano sınıfına kabul edildi. İlk konserini henüz altı yaşındayken Marmara Üniversitesi Konser Salonu’nda veren Büyük, ilk konçertosunu da 15 yaşında şef Antonio Pirolli yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde seslendirdi. İdil Biret, Ewa Poblocka ve Andre Diev başta olmak üzere birçok duayen piyanistin ustalık sınıflarına katılan ve övgülerini kazanan Ferhat Can Büyük, 28 Nisan 2015 Salı akşamı Scarlatti, Beethoven ve Chopin’den eserlerle Millî Reasürans Konser Salonu’nda sahne alacak. Konser ücretsizdir.

 

 

Kaydet