Hanefi Küçük ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik

Hanefi Küçük ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik

DuPont Yapı Çözümleri Türkiye, İsrail, Kafkas Ülkeleri ve Irak Ülke Müdürü Hanefi Küçük ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajımızda, DuPont‘un kuruluşundan bu yana gelişim süreci, ürün grupları ve Ar-Ge faaliyetleri hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.


Sayın Hanefi Küçük, okurlarımıza kısaca kendinizden eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

ODTÜ Makina Mühendisliği ve Koç Ex-MBA mezunuyum. Ford Otosan’da, satış sonrası hizmet-lerde çeşitli görevlerde, Türkiye ve İngiltere’de ça-lıştım. Shell’de de kısa süreli madeni yağlar bölümünde satışta görev aldım. DuPont’a 2004 yılında Türkiye, Orta Doğu, Afrika’dan sorumlu İş Geliştirme Müdürü olarak katıldım. 2006 yılından beri de Yapı Çözümleri iş biriminin Türkiye, İsrail, Türki Cumhuriyetler ve Irak’tan sorumlu Bölge Müdürü olarak görev yapıyorum.


DuPont ne zaman kuruldu? Şirketinizin kuru-luşundan bu yana gelişim sürecinden bahse-debilir misiniz?

DuPont, 1802 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Fransız Devrimi sırasında, daha iyi bir hayat kurmak amacıyla Amerika’ya göç eden Eleuthére Irénée du Pont de Nemours adlı bir Fransız göçmeni tarafından kurulmuştur. Fransa’da, ünlü kimyager Lavoisier’den kimya eğitimi alan genç DuPont, Wilmington, Delaware’de barut üretimi yapan bir fabrikayı kurarak işe başlamış. Bu mütevazı başlangıçtan sonra firma 19. yüzyılda zamanla büyüdü. Satın almalar ve büyüme dönemi ise 20. yüzyılın ilk yıllarında başladı.


20. yüzyıl’ın başlarında, bilimsel araştırmalar yoluyla endüstriyel gelişmeye katkıda bulunmak amacıyla ilk "De-ney İstasyonu” kuruldu. Tesis, DuPont’un ilk bilimsel la-boratuvarı olmakla beraber, Neoprene®, Nylon ve Lycra® gibi önemli buluşlara ev sahipliği yapmış olan kurumdur. 1930’larda DuPont ilk olarak ticari başarı yakalayan sente-tik kauçuk / lastik, neopreni ve materyal devrimini başlatan Nylon’u geliştirdi. 1960’lı yılların başında yapışmaz mutfak malzemesi kullanımıyla yıldızı parlayan Teflon®, 1938’de Roy Plunkett tarafından icat edildi. Dünyanın birçok yerinde kurduğu üretim tesisleri ve yönetim ofisleriyle büyümeye devam eden DuPont, 1802’den beri yenilikçi ürünler ve hizmetlerle, global pazara birinci sınıf bilim ve mühendislik sunmaktadır. DuPont, müşterilerle, hükümetlerle, sivil toplum örgütleriyle ve düşünce liderleriyle işbirliği yaparak, dünyanın dört bir yanındaki insanlara yeterli ve sağlıklı gıda sağlamak, enerji verimliliğini arttırmak, yaşamı ve çevreyi korumak gibi küresel sorunlara çözüm bulunmasına yardım edebileceğine inanmaktadır. 90’dan fazla ülkede faaliyet gösteren bilim firması, 2012 yılında iletişim, güvenlik, inşaat ve yapı, ulaşım, tekstil gibi birçok farklı pazarda 34,8 milyar dolar gelir elde etmiştir.


DuPont’un politika ve ilkeleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

DuPont’un misyonu, faaliyette bulunduğumuz değer zincirlerindeki çevreye verilen zararı indirirken, sosyal paydaş değerinin ve toplumsal değerlerin yaratılması olarak tanımladığımız sürdürülebilir büyümedir.

DuPont, dünyanın her yerindeki her insana daha iyi, daha güvenli ve daha sağlıklı bir hayat sağlamak için gerekli olan sürdürülebilir çözümler yaratarak işine bilimi katmaktadır. Bugün, dünyanın her yerindeki insanların hayatlarında gerçek bir fark yaratan bilimsel çözümler üretiyoruz.

Değişikliğe uyum sağlayabilme yeteneğimiz ve hiç sona ermeyen bilimsel sorgulamalarımıza dayanan temelimiz, DuPont’u dünyanın en yenilikçi şirketlerinden biri haline getirmiştir. Fakat, sürekli değişim, yenilik ve keşiflerin yanında, temel değerlerimiz hep aynı kalmıştır: güvenlik ve sağlık, çevresel yönetim, yüksek etik davranış ve insana saygı.


Ürünleriniz ve ürünlerinizin hitap ettiği sektör hakkında bilgi verebilir misiniz?

70’in üzerindeki ülkede faaliyette bulunan DuPont, tarım, beslenme, elektronik, iletişim, güvenlik ve korunma, ev ve yapı, ulaşım ve giysi gibi pek çok sektörde geniş bir yelpazedeki yaratıcı ürün ve hizmetlerini sunmaktadır.


Eviniz ve işyerinizde etrafınıza dikkatlice baktığınızda, DuPont malzemelerinden üretilmiş olan düzinelerce ürün bulma şansınız çok yüksektir. DuPont™ Yapı Çözümleri (Building Inno-vations ™) bölümü olarak ise, DuPont™ Tyvek®, DuPont™ Corian®, DuPont™ Typar® ve DuPont™ Plantex® gibi tüm dünyanın güvendiği ürünler ile yapı biliminde en öncü inovasyonlar geliştiriyoruz. DuPont’un mucidi olduğu bu ürünler ile cephe ve çatılarda su yalıtımı, geliştirilmiş yüzey malzemelerinin kullanıldığı tüm alanlarda, alt yapı inşaatları ve peyzaj uygulamalarında yenilikçi çözümler sunuyoruz.


Hem çatı hem de cephede çok yaygın olarak tercih edilen DuPont™ Tyvek® nefes alan su yalıtım örtüleri, hava akışının duvarlardan içeri girmesini engellemeye yardımcı olur; biriken suyu, rüzgarla gelen yağmuru tutar ve nem buharının serbestçe içeriden çıkmasını sağlar. Böylece enerji tasarrufu sağlanmasında önemli derecede katkı sağlar.


DuPont tarafından icat edilen ve yalnızca DuPont tarafından üretilen DuPont™ Corian® doğal mineraller ile akriliğin homojen bileşimiyle elde edilen ve hemen her tasarım ve ebada uygun olarak kesilip birleştirilebilen, şekillendirilebilen ve işlenebilen masif ve gözeneksiz bir yüzey malzemesidir. 2010 yılından itibaren Türkiye’de de üretimine başlanan DuPont™ Corian®’ın sihri, mutfaklardan lambalara, banyolardan bina yüzeylerine, radyatörlerden dokunmatik kontrol yüzeylerine, masalardan mobilyalara ve moda aksesuarlarına kadar oldukça geniş obje, sistem ve ürün yelpazesinde bulunabilir.


Isıl bağlı kesintisiz liflerle %100 polipropilenden imal edilen eşsiz bir dokunmamış kumaş olan DuPont™ Typar®, yapı statiğinde güvenilir ve uzun ömürlü performans sağlarken; aynı zamanda halı tabanı olarak da kullanılmak-tadır.


DuPont Peyzaj Sistemleri ise, yüksek kaliteli ve kimyasal olmayan yabani ot korumasından, kök bariyerine; bitki koruma çözümlerinden zemin güçlendirme ve yapay göllerde su izolasyonuna kadar birçok alanda gelişmiş ürünler sunar. Su ve hava geçirgenliği yüksek olan DuPont™ Plantex® ürün serisi, toprağın nefes almasını sağlayarak su ve sıvı gübrelerin toprağa geçişini sağlar. Kaldırım ve yürüyüş yollarının, otopark alanları, blok kaplama, çakıl ve çimin altında rahatlıkla kullanılabilir.


Ar-Ge faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz?

İnşaat sektörüne yönelik ürün portföyümüzü her yıl yenileyip geliştiriyoruz. Yüzey malzemelerimizin özelliklerini iyileştirmeye devam ediyoruz ve pazarın ihtiyaçları doğrultusunda renk çeşitlerimizi güncelliyoruz. Bu anlamda 2014 yılında da Corian® ürün portföyümüzdeki yenilikler devam edecek. Geçtiğimiz aylarda özellikle konut projelerindeki mutfak uygulamalarına ve ekonomik ürün ihtiyacını karşılamaya yönelik sadece Türkiye’de üretilen Du Pont™ Solid Surface isimli akrilik yüzey malzemesi ürünü-müzü geliştirdik ve piyasaya sunduk.


Dokunmamış nefes su yalıtım örtüleri alanında da yine pazarın ihtiyaçlarını gözeterek yeni ürünler geliştiriyor ve pazara sunuyoruz. Son olarak yangın dayanımı geliştirilmiş DuPont™ TyveksFireCurb™ isimli yeni nefes alan su yalıtım örtüsünü piyasaya sürdük. Tyvek® FireCurb™ Euroclass B yangın sınıfında, aleve maruz olduğunda alevli yanmayan, damlamayan, toksik duman çıkarmayan patentli , çevre dostu teknoloji ile üretilen yenilikçi bir üründür. Bu bağlamda sektöre bugüne kadar sunulmamış olan yepyeni bir çözüm sunmuş oluyoruz.


Tüm bu gelişmelerin lansman ve duyurularını çalışmalar tamamlandıkça kısa veya orta vadede gerçekleştiriyoruz.

Isı ve su yalıtımı ile ilgili son zamanlarda değişen mevzuatlarla ilgili neler düşünüyorsunuz? Yapı sektöründe Türkiye’yi nasıl değerlendiriyorsunuz?


Son yıllarda geliştirilen mevzuatlarla birlikte binaların ısı ve su yalıtımı, enerji verimliliği konusunda duyarlılık oluşmaya başladı. Eskive yeni inşaatlardaki yalıtım özellikleri Avrupa standartlarına taşınmaya çalışılmaktadır. Bu durum da bu konu için çalışan ve yeni ürünler geliştiren bizleri olumlu etkilemektedir. Çünkü geliştirdiğimiz tüm ürünlerin gerek üretimi sırasında gerekse de kullanımı sırasında çevreye olan zarar minimuma indirilmiştir ve bu yöndeki çalışmalarımız sürekli devam edecektir. Ürünlerimizin binalardaki kullanımı ise çeşitli sertfikalarla ispatlanan oranda enerji verimliliğini arttıran ve yalıtım ürünlerinin ömrünü uzatan özelliklere sahiptir.


DuPont’un hangi ülkelerde temsilcilikleri bulunmaktadır? DuPont Türkiye kaç yılından beri faaliyet göstermektedir?

DuPont’un Türkiye’deki varlığı, şirketin İstanbul ve İzmir’de bulunan yerel temsilcileri ve teknik danışmanları aracılığıyla 1950 sonları ve 1960 başlarına uzanmaktadır. Dupont Yapı Çözümleri ürünleri 20 yıl önce distribütörler


aracılığı ile Türkiye’de kullanılmaya başlandı. 2000 yılında DuPont Türkiye Yapı Çözümleri birimi kuruldu ve 2009 yılında Corian® ve Montelli® ürünleri için yerel depo ve lojistik hizmetleri verilmeye başlandı. Bu tarihten itibaren bölgedeki tüm müşterilerimize doğrudan satış ile ürünlerimizi tedarik etmeye başladık. 2010 yılında da Adapazarı’nda Corian® plaka üretimine başlayarak müşterilerimize özel çözümler sunmaya ve özel ihtiyaçlarını karşılamaya başladık.


Müşterilerinize satış sonrası destek sağlıyor musunuz?

DuPont Türkiye Yapı Çözümleri olarak tüm ürünlerimizin satış öncesi ve sonrası tüm aşamalarında satış ekibimiz ve müşteri hizmetleri ekibimiz ile birlikte hizmet vermekteyiz. Ürünlerimizin imalatını ya da distribütörlüğünü üstlenen tüm firmalar ile potansiyel işler için inovatif çözümler üretmekten ürünlerin tedariğine, ürünlerin uygulanmasından uygulama sonrası tüm konularda teknik destek sağlıyoruz.

Ürünlerimizin satışından sonra da nihai tüketici ile görüşmelerimize devam ediyoruz. Ürünlerimizin belirli şartlarda garantileri de bulunduğu için beklenmeyen bir durum olduğunda yerinde inceleme yaparak uygulamaya özel çözümler geliştiriyoruz.


Firmanızın çevre duyarlılığı ile ilgili sosyal sorumluluk projeleri mevcut mu?

DuPont, günümüzdeki çevre bilinci oluşmadan önce, uzun yıllardır kendi faaliyetleri için sürdürülebilir hedefler belirlemiştir. 2015 yılında hedeflediği parametre değerlere 2012 yılında erişmiş durumdadır. Belirlenen bu hedefler arasında CO2 salınımının azaltılması, enerji sarfiyatının düşürülmesi, tehlikeli atıkıların azaltılması, su kullanımının azaltılması, kıt kaynakların kullanım oranının düşürülmesi ve geri dönüşüm malzemelerinin kullanılması gibi birçok madde vardır. 2013 yılında açıklanan DuPont Sürdürülebilirlik Raporu’na göre 20 sene içerisinde CO2 salınımı %59; tehlikeli atk miktarı %66; enerji kullanımı %6 düşürülmüş durumdadır. Dünya çapında birçok firmanın hedef gösterdiği sürdürebilirlik ve çevre koruma değerlerine DuPont ulaşmış durumdadır ve hedeflerini ileriye taşımaya devam etmektedir.


2013 yılı firmanız için nasıl geçti? 2014 yılı için hedefleriniz ve beklentileriniz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Tüm sektörel ve makro gelişmelerin getirdiği belirsizlik ve zorluklara rağmen hem ciro hem de hacim anlamında işimizi büyütme başarısını gösterdik. 2014 yılında, yakaladığımız bu ivmeyi devam ettirmek en önemli hedefimiz. Hem Ege Kimya ile Corian üretimindeki işbirliğimizi geliştirmek hem de yerli pazarda lider olduğumuz tüm ürünlerde pazar payımızı arttırmak istiyoruz.