Hakan Orhon ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Hakan Orhon ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.


Ursa Sanayi Hammaddeleri Ltd. Şti.’de Satış ve Pazarlama Müdürü Sayın Hakan Orhon ile sektördeki profesyonel deneyimleri ve sektöre sunmuş oldukları ürünler hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.


Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1979’da İstanbul’da doğdum. Evli ve bir çocuk babasıyım. Gazi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldum. Pazarlama ile, okul yıllarında yaz tatillerini değerlendirirken tanıştım. Okulu bitirince de satış ve pazarlama üzerine uzmanlaşmaya karar verdim. Satış Temsilcisi olarak işe başladığım Baymak Makine A.Ş.’ye Bölge Müdürü olarak veda ettim. On yıla yakın bir süredir de Ursa Sanayi Hammaddeleri Ltd. Şti.’de Satış ve Pazarlama Müdürü olarak görev yapmaktayım.


Ne kadar zamandır boya sektörüne hizmet vermektesiniz? Okurlarımıza firmanızın kuruluşundan bu yana gelişen süreci ana hatlarıyla anlatabilir misiniz?

Şirketimiz, 1985 yılında Polimer katkıları ithalatı ve yurtiçi pazarlaması için kurulmuş, boya sektörüne daha çok ilgi duyarak 2005 yılında yatırımlarını bu alana yöneltmiştir. Öncelikli olarak polimer katkılarından aşina olduğumuz titandioksit ürünü ile sektöre hizmet vermeye başladık. Sonrasında boya sektörünün diğer katkılarını da ürün portföyümüze ekledik. Şu an depolarımızda stoklu bulunan ürünlerin dışında, sektörün tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir altyapıya sahibiz.


İthalat hacminizden ve ithal ettiğiniz ürünlerden bahsedebilir misiniz? Hangi sektörleri öncelikli hedef olarak görüyorsunuz?

Yıllık ithalat hacmimiz 3500 ton seviyelerinde gerçekleşmektedir. İthalatımızın en önemli kalemini titandioksit ürünü oluşturmaktadır. Bununla beraber özellikle Uzak Doğu’dan müşterilerimizin talepleri doğrultusunda proforma usulüyle ürünler de ithal etmekteyiz. Ayrıca stoklarımızda devamlı bir şekilde yaş ve toz boya katkıları, kauçuk, poliüretan, plastik, masterbatch, kağıt/matbaa mürekkebi ve suni deri sektörü ile ilgili hammaddeleri bulundurmaktayız. 2014 yılı içerisinde; Çin’in en büyük titandioksit üreticilerinden Nanjing Titanium ve toz boya katkıları noktasında uzman AHA firması ile distribütörlük anlaşması yaptık. Bu anlaşmalar neticesinde belirttiğim tüm sektörler bizim hedef sektörlerimizdir diyebilirim.

Ürün skalanıza eklenecek yeni ürünleri nasıl belirliyorsunuz?

Burada en önemli kriter müşterilerimizin talepleridir. Onlardan gelen taleplerin, piyasa ve firmamız açısından değerlendirmesini yapıp, artı bir değer ortaya koyabileceğimiz fikri oluşursa, ürün ile ilgilenmeye başlıyoruz. Yaptığımız piyasa araştırması, kalite ve fiyat dengesi, standartlık düzeyi, depolama koşulları vb. konuları irdeledikten sonra portföyümüze bu ürünün eklenip eklenmemesine karar veriyoruz.


Titandioksit ve diğer boya katkılarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Titandioksit; firmamızı bu seviyeye getiren en önemli ürünlerden bir tanesi. Tabiri yerinde ise lokomotif ürünümüz. Dolayısıyla bu ürüne büyük özen gösteriyoruz. Belirttiğim gibi 2014 yılının başında 400.000 ton kapasiteye sahip, Çin’in en büyük titandioksit üreticilerinden Nanjing Titanium ile distribütörlük anlaşması yaptık. Hem rutil hem anatas tip titandioksitlerimiz İstanbul’un her iki yakasında da bulunan depolarımız vasıtasıyla müşterilerimizin hizmetine sunulmaktadır. Ayrıca daha önce de bahsettiğim üzere toz boya katkılarında uzman AHA firması ile de distribütörlük anlaşması imzaladık. Böylece toz boya üreticilerinin neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir ürün çeşitliliğine sahip olduk. Depolarımızda daha önce sözünü ettiğim sektörler için katkı maddeleri bulunmakla beraber, firma isteklerini proforma yoluyla da gerçekleştirmekteyiz.

Şirketlerin firmanızı tercih etmesinin sebebi sizce nedir?

İşimizi eksiksiz ve dürüstçe yapmaya gayret gösteriyoruz. Müşteri ihtiyaçlarına ve destek taleplerine anında cevap veriyoruz. İthal ettiğimiz tüm ürünlerin ilk aşamasından son aşamasına kadar her noktasına kadar ilgileniyoruz. Müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için sürekli kendimizi geliştiriyoruz. Satış kadromuz 10 yıldır neredeyse hiç değişmedi. Bu durumun, müşterilerimizle olan yakınlığımıza ve işbirliğimize büyük katkısı oluyor. Ayrıca müşterilerimizin firmaya olan güvenini en üst seviyede tutuyor.


Firmanızın çalışma prensiplerinden ve vizyonundan bahsedebilir misiniz?

Müşterilerimizle ilgili sır kapsamında bulunan hiçbir bilginin paylaşılmaması, ithalatını gerçekleştirdiğimiz tüm ürünleri sahiplenerek standartlık noktasında en ufak tavizin verilmemesi; tüm enerjimizle, tüm zamanımızı müşterilerimize, rakiplerimize, tedarikçilerimize ve çalışanlarımıza karşı sorumluluklarımızı bilerek hareket etmek en önemli ilkelerimizdendir.
Vizyonumuz; ilkelerimizi hakkıyla yerine getirip, 5 yıl gibi bir zaman öngörerek, sektörün en hızlı büyüyen ve en çok takdir edilen firması olmaktır. Bunun sonucunda başarı zaten kaçınılmazdır.


Ülkemizdeki boya tüketicilerinin profili sizce nasıl? Tüketicilerin boyalar hakkındaki bilgilerini yeterli buluyor musunuz?

Eskiden, tüketiciler boyayı bir masraf unsuru olarak görüyorlardı. Uzun bir süre geçmedikçe boya yapmayı düşünmüyorlardı. Son yıllarda boyaya bakış açısı ve boyadan beklentiler olumlu yönde gelişti. Ancak yine de bu beklentinin olması gerekenden daha az oldığını söylemek mümkün. Kişi başına düşen boya tüketimimiz her geçen sene artış gösteriyorsa da, Avrupa’nın hala çok altında. Kendi boyanı kendin kullan sisteminin, ülkemizde uygulanır hale gelmesi boya maliyetlerini düşüreceği için kişi başına düşen boya tüketim oranlarını da yukarı çıkaracaktır. Evini kendisi boyayan tüketiciler böylece boyalar hakkındaki bilgilerini de arttıracaklardır.


Avrupa pazarını Türkiye pazarı ile kıyasladığınız zaman ne gibi farklar görüyorsunuz?

Türkiye pazarı son yıllarda gerçekten çok ciddi ilerlemeler kaydetti. Neticede Avrupa üçüncülüğüne oynayan bir pazardan bahsediyoruz. Avrupa’da kullanılan hammaddelerin hepsi Türkiye’de de kullanılıyor. Kaliteyi yakalama ve bilgi birikimi noktasında eksiğimiz olduğunu düşünmüyorum. Avrupa’da belli kurallar, belli yasalar ile belirlenmiş. İnsan sağlığı ve çevreye duyarlılık noktasında ciddi hassasiyetlere sahipler. Avrupa Birliği uyum süreci ile Türkiye de bu kurallara hızla entegre olmaya başladı. Fark giderek kapanıyor.


Çalışan profiliniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Müşterilerinize daha iyi hizmet verebilmek adına çalışmalarınız var mı?

Çalışma arkadaşlarımızın neredeyse hepsi yıllardır Ursa bünyesinde. Hepsi ciddi bir özveriyle çalışıyor ve müşterilerimizle firmamız arasında köprü vazifesi görüyor. Hem deneyimli ve hem de donanımlılar. Ayrıca çalışanlarımız, hem müşterilerimizin hem de bizim personelimiz gibi hareket ederler. Böylece daha iyi hizmet sunabilmenin en önemli kuralı oladuğuna inandığımız ‘empati’ çok daha kolay ve kendiliğinden oluşuyor. Sonuçta ortaya ciddi bir sinerji çıkıyor.


Piyasadaki ürünlerinizin uzun vadede varlığını sürdürebilmesi için depolamada ne gibi konulara önem veriyorsunuz?

Anadolu ve Avrupa yakasında depolarımız bulunmaktadır. Depolama için konusunda uzman firmalar ile çalışıyoruz. Her türlü dış hava şartlarına uygun olarak tasarlanmış depolarımızda, hemen her konuda en üst düzeyde tedbir alınmış durumdadır. Ayrıca ithal ettiğimiz tüm ürünlerle ilgili depolama sürelerine özen göstermekteyiz. Ürünlerimizin yurtdışından gelirken iyi şekilde ambalajlanması da işimizi oldukça kolaylaştırmaktadır.


2014 yılı firmanız için nasıl geçiyor? 2015 yılı için beklentilerinizi, hedeflerinizi özetleyebilir misiniz?

2014 yılı firmamız için bir sonraki yıla daha hızlı girebilmek adına bir nefeslenme yılı oluyor. Portföyümüze yeni kattığımız ürünlerin kendini ispatlaması ve yeni müşterilerimizin ürünümüze olan güveninin sağlanması için birçok çalışma yaptık. Bu çalışmalardan, beklentimizin üzerinde olumlu neticeler almak bizi çok mutlu etti. Piyasaya yeni bir ürünün girmesi ve kendini ispatlayıp ciddi bir oyuncu olması kolay bir süreç değil. Bizim 2014 yılının sonunda bu süreci aşıp, 2015 yılında da ciddi bir ivme kazanacağımızı düşünüyorum. 2014 yılı için nefeslenme yılı dememim sebebi de bundan dolayıdır. Önümüzdeki yıldan beklentimiz; sektöre artı değer kattığımız ve müşteri ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verdiğimiz ve bunun karşılığını aldığımız bir yıl geçirmemiz. Bütün enerjimizi bunu gerçekleştirmeye, işimizle mutlu olup müşterilerimizi de mutlu etmeye yönlendirmek en büyük hedefimizdir.


Son olarak, sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Sonuna yaklaştığımız 2014 yılının ve önümüzdeki yılın, boya sektöründeki tüm firmaların beklentilerine ulaştığı, kentsel dönüşüm projelerinin sektörümüze canlılık kattığı ve dolayısıyla herkesin yüzünün güldüğü bir yıl olmasını diliyorum.