Grolman Kimya Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Aylin Anık ile Röportaj

Grolman Kimya Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Aylin Anık ile Röportaj


Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Profesyonel kariyerim, yirmili yaşlarımın başlarında aldığım İş İdaresi ve Pazarlama lisans eğitimim sebebiyle ticari ve finansal konularda geriye dönük olarak yüksek düzeyde bir deneyime dayanmaktadır. Şirketimizin 5. nesil yöneticilerinden olan ve Genel Müdürümüz Florian Grolman tüm Avrupa ülkelerindeki faaliyetlerini Türkiye’ye taşımaya ve burada iş kurmaya karar verdiği yıllarda ben, merkezimiz Almanya’da bulunan Grolman Group’ta çalışmaktaydım. Türkiye pazarıyla ilgili yapılan araştırma ve incelemeler mevcut işi genişletme yönünde büyük bir potansiyel olduğunu gösteriyordu ve beklemeksizin İstanbul’da bir ofis açılmasına karar verildi. 2011 yılında, Florian Grolman ile birlikte Grolman Kimya Tic. Ltd. Şti’yi kurduk.

 

Okurlarımıza firmanızın endüstrideki tarihçesini ve Türkiye pazarına giriş sürecini özetleyebilir misiniz? Türkiye pazarı, Grolman için ne ifade etmektedir?

Grolman Group, özel kimyasallar konusunda distribütörlük yapan uluslararası bir firmadır. Teknik satış personeli, müşteri ilişkileri ekibi ve yerel stoklama imkânları ile tüm Avrupa ülkelerinde ofisleri bulunmaktadır. Grolman Group’un başarısının anahtarı, müşteri ihtiyaçlarının ön planda tutulması, müşteri odaklı oluşumun etkin bir şekilde görev edinilmesi ve buna duyulan adanmışlıktır.

 

2005’in başlarından beri yapılan araştırma ve incelemeler sonrasında, Grolman Kimya Tic. Ltd. Şti. 2011 yılında beşinci kuşak üye olan Florian Grolman ve benim tarafımdan kuruldu.

 

Araştırmalarımız sırasında; Türkiye’nin kimyasal ürünlerin üretimi konusunda belli başlı ülkelerden olduğunu gördük. Özellikle, plastik ve boya endüstrilerinde üretim kapasitesi ve ihracat açısından her geçen yıl artan bir performans gösteriyor. Öte yandan, kimya endüstrisi hammadde ve teknolojik ihtiyaçlar düşünüldüğünde yurt dışına ihtiyaç duymasından dolayı ithalat ve tüketim oranı sürekli artmaktadır. Temel işimizin ve bilgi birikimimizin özel kimyasalların satışı olduğunu düşünürsek Türkiye’yi en umut verici pazarlardan biri olarak görmekteyiz.

 

Hangi sektörlere hizmet vermektesiniz? Hizmet başlıklarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Grolman Group olarak, reçine, katkı maddeleri, dolgu maddeleri ve pigmentler ana başlıkları altında, plastik, kauçuk, boya, matbaa mürekkepleri, yapıştırıcılar, tutkallar, yapı kimyasalları ve kozmetik sektörlerine hizmet vermekteyiz.

 

Boya sektörüne hitap eden, temsilciliğini yaptığınız ürün gruplarınızdan ve ürün özelliklerinizden genel hatlarıyla bahsedebilir misiniz?

Pigmentler grubunda; organik, inorganik ve sedef pig mentler satışımız olan ürünlerdir. Katkı maddelerinde; sanayi boyaları için antikorozifler, flush rust inhibitörler, bobin ve ahşap boyalarında aşınma direncini iyileştirici ve parlaklık kontrolü sağlayan poliamid tozlar ürünlerimiz arasındadır. Ayrıca mavi ışığın yansımasını arttırarak beyazlık etkisini ön plana çıkaran optik beyazlatıcılar

aktif satışını yaptığımız diğer bir katkı maddesidir. İthalatını yaptığımız diğer ürün grubu olan dolgular ise; Kaolin, PCC (precipitated calcium carbonate), mica ve wollastonitedir. Reçine grubunda öne çıkan ürünümüz; Inchem firmasının Phenoxy reçinesidir. Kimyasal tanımı polyhydroxyether olan Phenoxy, su ve solvent bazlı sistemlerde darbe dayanımı, kimyasal dayanım, buhar dayanımı gibi özelliklerinin iyileştirmesinin yanı sıra sanayi boyalarında korozyon önlemek amacıyla da formüllerde yer almaktadır.


Kurum içi iletişiminiz ile ilgili neler söyleyebilirsiniz? Çalışanlarınızın performansını arttırmaya yönelik ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Eğitim; kurumsal gelişim ve başarı açısından hayatidir. Hem patronlar hem de çalışanlar için bir kazançtır. Çalışanlar iyi eğitim aldıklarında daha verimli ve üretken olacaklardır. Eğitimlerimiz üç temel dayanak üzerinden verilmektedir: Şirkete yeni katılan adaylarımız eğitime tabi tutulurlar. Bu eğitimle kurumsal misyon, vizyon, kurallar ve düzenlemeler, çalışma koşulları ve IT (Bilgi Teknolojileri-BT) sistemi hakkında bilgilendirilmiş olurlar. Mevcut çalışanlarımız Almanya’daki merkezimizde, eğitim konusuna göre ilgili laboratuvarımızda veya tedarikçilerimizin tesislerinde eğitim toplantılarına katılarak hem ürünler ve uygulamaları hakkında eğitim alırlar hem de yeni gelişmeler hakkında bilgi sahibi olurlar. Ayrıca, ilgili fuarları, seminerleri ve kongreleri ziyaret ederek endüstriyel gelişmeleri yakından takip ederler. Çevre, Sağlık ve Güvenlik konularında veya bilişim teknolojileri ile ilgili herhangi bir yenilik ve değişiklik olduğu taktirde, bunlara uyum sağlamak amacıyla eğitimler verilmektedir. Örneğin; yönetmelikler, bilgi teknolojileri alanlarında olabilecek değişiklikler gibi...


Müşteri memnuniyetini sağlamak ve beklentilerini karşılamak adına ne tür hizmetleriniz var? Müşterilerinize satış sonrası destek sağlıyor musunuz?

Firmaların müşteriler için yarıştığı rekabetçi bir pazarda, müşteri memnuniyeti temel bir fark yaratan ve iş stratejisinin temelini oluşturan bir unsurdur. Şiddetli rekabetin yaşandığı Türkiye pazarında, müşteri memnuniyeti ölçümlerinin güçlü etkileri olabilmektedir. Dolayısıyla, müşterilerin beklentilerinin karşılanmasının önemine odaklanmaktayız. Hizmet odaklı bir distribütör olarak müşterilerimizin memnuniyetini etkin bir şekilde yönetmek işimizin olmazsa olmazıdır. Tam hizmet paketimiz ilk müşteriyle temasla başlamaktadır. Satış Müdürlerimiz ve satış destek ekibimiz, kendi alanlarında tecrübeli ve müşterilerin ihtiyaçlarını belirleyip bunları karşılayabilecek mesleki altyapıya sahip uzmanlardan meydana gelmiştir. Özel kimyasallar konusundaki derin bilgimizin yanı sıra ithalat ve ihracat, gümrük çekim işlemleri, lojistik ve depolamaya yönelik tedarik zinciri yönetimi temel uzmanlık alanlarımızdır. Grolman Group için özel olarak tasarlanmış ve programlanmış etkin MİY (Müşteri İlişkileri Yönetimi) sistemimiz sayesinde müşterilerin sorularına, ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde karşılık verebiliyor ve problemleri çözebiliyoruz.

 

Firmanızın misyon ve vizyonu hakkında bilgi verebilir misiniz?

Grolman Kimya; boya, matbaa mürekkepleri, kauçuk, plastik, tutkal ve yapıştırıcılar ve yapı kimyasallarına yönelik özel ürünlerin distribütörlüğünde öncü Avrupalı firmalardan biridir. Grolman Group, Avrupa’da özel mülkiyete sahip öncü özel kimyasalar distribütörü olmayı sürdürmektedir ve buna ek olarak, ilaç ve kozmetik dahil olmak üzere temel endüstrilerdeki mevcut ve yeni tedarikçilerle iş hacmini büyütecektir.


Sürdürülebilirlik alanındaki faaliyetleriniz nelerdir?

Avrupa’da faaliyet gösteren bir grup şirketi olarak, sürdürülebilirlik bizim için çok önemlidir. Türkiye’de her ne kadar üst düzey yöneticileri farklı bakış açılarına sahip olsalar da, birçok şirketin sürdürebilirliği aktif bir şekilde yönetemediğini gözlemledik. Bir üretici olmamamıza karşın, kurumsal sürdürülebilirliğimiz, uzun vadede müşterilerimizin önünde itibar sağlayacak önemli bir iş yaklaşımıdır. "Yeşil” stratejimizi takip etmek suretiyle, doğal ortamı hedefliyor ve işimizin nasıl işlediğine dair her boyutunu dikkate alıyoruz. Bu durumun etkisi şirket araçlarımıza, atık yönetimimize, elektrik, gaz ve su gibi enerji tasarrufu önlemlerimizin yanı sıra çalışanlarımızın eğitimlerine de yansımaktadır.

Dolayısıyla, yeşil bir geleceğe yönelik olarak şeffaf ve doğru bir çalışan gelişiminin olduğu bir şirket inşa etmek için ISO danışmanlarımızla işbirliği içinde sürekli olarak stratejiler geliştiriyoruz.


2015 yılı, firmanızın hedefleri için nasıl geçmekte? Hedefleriniz ve beklentileriniz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Grolman Kimya olarak 2014 yılına baktığımızda tatmin edici bir mali yıl geçirdiğimizi söyleyebilirim. Kapasitemizi arttırmaya ve çalışanlarımızı eğitmeye yönelik yeni yatırımlar yaptık. Ayrıca, maliyet yapımızı daha da optimize ettik, finansal pozisyonumuzu sağlamlaştırdık ve şirketimizi faaliyette bulunduğumuz Türk pazarına daha da yakın olmayı sağlayacak bir yapıda tekrar organize ettik. 2014 mali yılında önemli projelere başlanıldı ve bunlar 2015’in ilk çeyreğine başarılı bir başlangıç yapılmasını sağladı. Aramıza katılan bazı yeni tedarikçilerle daha da güçlü bir 2015 yılını sabırsızlıkla bekliyoruz.


Son olarak; sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Grolman Kimya olarak nihayet Türk pazarında "varız” hissiyatı taşıyoruz. Lojistik, ithalat-ihracat ve depolama konularında en verimli ortaklıkların kurulması ve müşterilerimizle güçlü bir bağ geliştirmemiz biraz zaman aldı. Dört yıl boyunca sektörel tüm fuarlara katılımımız, müşterilerimizle sürekli büyüyecek olan güvenilir ve güçlü bağlantılar kurmamıza yardım etti.

 

Diğer Grolman Group şirketlerinin desteğini alarak, pazardaki pozisyonumuzu güçlendirmek ve uluslararası tedarikçilerle olası yeni ortaklıklara olanak sağlamak için sektörel yatırımlar konusunda istekliyiz. Bu nedenle, bizim için, tedarikçilerimizle ve müşterilerimizle olan yoğun iletişimimiz, çalışanlarımızla olan iletişimimiz kadar önemlidir. Bunların tümü önümüzdeki 2 yıl için iddialı büyüme hedeflerimizi yakalamak açısından hayati önem taşımaktadır.