Feridun Uzunyol ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Feridun Uzunyol ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Eminiş Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Sayın Feridun Uzunyol ile firmanın sektöre sunmuş olduğu hizmetler, sosyal sorumluluk projeleri, sürdürülebilirlik faaliyetleri, hedef ve projeleri hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Sayın Feridun Uzunyol öncelikle okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitiminizden ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1957 yılında, Ömer İsmet Uzunyol ve Necla Uzunyol çiftinin ikinci çocuğu olarak İstanbul’da doğdum.

 

1977 yılında lise eğitimimi takiben üniversite eğitimim için aynı yıl Avusturya-Linz Johannes Kepler Üniversitesi’ne gittim ve İşletme bölümündeki eğitimimi 1982 yılında tamamladım. Üniversite eğitimimi takiben de 1982-1983 yılları arasında Newyork Wagner College’de Finansman Yönetimi masterı yaptım.

 

1983-1985 yılları arasında Londra Case Makina Pazarlama Şirketi’nde, Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür olarak çalıştım ve İrlanda, İskoçya, İngiltere bölgelerinden sorumlu oldum. Akabinde Türkiye’ye dönerek askerlik görevimi tamamladım. Askerlik görevim sonrasında; 1986 yılında Marshall Oto Tamir Boyaları’nda Pazarlama Müdürlüğü görevini üstlendim. Takip eden yıllarda;

1989 Marshall Boya Fabrika Müdürü, 1991 Hoechst Oto Boyaları Genel Müdürü, 1994 Marshall Boya Genel Müdürü, 1998-2005 yılları arası Dupont Türkiye Genel Müdürü ve aynı zamanda Akzo Nobel Genel Müdürü olarak çalıştım. Marshall Boya ve Eminiş Ambalaj’ın halka arzında görev aldım.1988 yılında Marshall Boya’nın Akzo Nobel’e satış sürecini koordine ettim ve yönettim. Kocaeli Üniversitesi’nde Boya Teknolojisi Meslek Yüksek Okulu’nun açılmasında aktif rol üstlendim. 2008 yılında üniversite ve Kocaeli’ye katkılarımdan dolayı Kocaeli Üniversitesi tarafından Fahri Doktora ile onurlandırıldım. Halen; Eminiş Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdür, Neo Yapı- Yönetim Kurulu Üyesi, Tulipack Ambalaj-Yönetim Kurulu Üyesi, TUKEK Holding-Yönetim Kurulu Üyesi, Kocaeli Üniversitesi-İşletme, Gelişim ve İnovasyon derslerinden sorumlu Öğretim Üyesi olarak çalışmaktayım.

 

Ayrıca TUSİAD, KİPLAS, BOSAD, KOÜ (Mütevelli Heyeti Üyeliği), IMSAD, YASED, IZODER, Yeşilyurt Deniz Kulübü, Enka Spor Kulübü, İstanbul Golf Kulübü üyeliklerim bulunmakta. 1987 yılında Berna Uzunyol (Büyükbayrak) ile hayatımı birleştirdim. 1989 doğumlu Ferit isminde bir oğlum ve 1991 doğumlu Ekin isimli bir kızım bulunmakta.

 

Firmanızın kuruluşundan bu yana gelişen süreci ana hatlarıyla anlatabilir misiniz? Firmanız ne zamandan beri faaliyet gösteriyor?

Bugün 45 yıllık sektör tecrübesine ulaşan Eminiş Ambalaj, plastik ve metal ambalaj üretim sektörüne ilk adımını 1970 yılında attı. İlk yıllarda boya ve kimya sanayi firmalarına hizmet verirken, hizmet ağını gıda sektörü ile genişletti. Ambalaj sektörü incelendiğinde Eminiş Ambalaj sektörün en köklü ve birçok inovatif uygulamayı sektöre kazandıran firma olarak göze çarpmakta. Teknolojik açıdan getirilen yenilikler yanında 1994 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na (Borsa İstanbul) açılarak, kurumsallık anlamında büyük bir adım attı.


Ürün gruplarınızdan, özeliklerinden ve hizmet verdiğiniz sektörlerden bahsedebilir misiniz? Boya sektörüne hitap eden ürün gruplarınızın özellikleri nelerdir?

Eminiş hem metal hem de plastik ambalaj üretimini yapabilecek teknolojik alt yapıya sahip. Bu üretim grupları hizmet verdiğimiz sektörlerde tam bir çözüm ortağı olmamıza, başka bir bakış açısıyla tek bir çözüm ortağı olmamıza da imkan verebiliyor. Eminiş; boya (İnşaat, Sanayi, Mürekkep vb.), kimya, yapı kimyasalı, madeni yağ sektörü başta olmak üzere birçok sektör için genel kullanıma uygun geniş ambalaj tipi seçenekleriyle müşterilerinin çözüm ortağı olarak hizmet vermektedir. Sunduğu inovatif çözümler ile müşterilerinin Ar-Ge çalışmalarına da destek olmaktadır.

Gelmiş olduğumuz noktada ürün tiplerimizin tamamı boya sektöründe kullanıma uygun özelliklerde tasarlanmıştır. Boya sektörü esas alındığında sektördeki en eski ambalaj üreticisi olmamız, bu pazardaki metal ve plastik ambalaj tiplerinin belirlenmesinde Eminiş’in öncü kimliğini ortaya çıkarıyor. Hizmet verdiğimiz sektörlerde müşteri memnuniyetini yakından takip ediyor, boya sektöründeki değişimler çerçevesinde gelişim ve değişim sürecimize devam ediyoruz.


Ürünlerinizin dış görünümü için özel baskı seçenekleriniz bulunmakta mıdır?

Metal Ofset, Plastik Ofset ve Plastik Etiketleme (IML) teknolojileri ile müşterilerimizin ürünlerini kendi pazarlarında güçlendiriyoruz. Plastik ürünlerin renklendirilmesi de ayrıca dış görünüm seçeneklerinden birisi olabiliyor. Plastik Ambalaj grubunda kalıp içi etiketleme teknolojisini ülkemize getiren ve ilk kez uygulayan firmayız. Günümüzde bu ürün tipi artık ambalajın ana unsuru haline gelmiş, özellikle IML etiket teknolojisi yatırımları artmış, ülkemizde yeni bir sektörün oluşmasına ve gelişmesine de katkı sağlanmıştır.

 

Firmanızın sunmuş olduğu ‘Sürdürülebilir Ambalajlama Çözümleri’ hakkında bilgi verebilir misiniz?

Tüm dünyada ana gündem haline gelen "Sürdürülebilirlik "kavramı Eminiş için de her zaman önemini korumaktadır ve koruyacaktır.

 

Eminiş metal ve plastik ambalaj üretimi yaparken üretim alanları ve ofislerinde çevreye karşı duyarlı olacağını ve tüm yükümlülüklerini yerine getireceğini; bu hedefleri gerçekleştirmek için Çevre Yönetim Sistemi çerçevesinde kontrol mekanizmaları, prosedürler ve gerekli donanımlar tanımladığını; tanımlanan prosedür ve önlemlerin şirket/ofiste ve şirket tarafından işletilen tüm alanlarda eksiksiz olarak uygulanacağını; bu doğrultuda gerekli önlemleri alacağını taahhüt etmiştir. Tüzel yapımız ve sektörümüzde halka açık olan tek firma olmamız bu taahhütlerimizi denetimini de gerekli kılmaktadır.

 

Özellikle enerji ve doğal kaynak (hammadde) tüketimlerinde tasarrufu esas alan üretim teknolojisi yatırımlarımız tesisimizi "Yeşil Fabrika” konumuna taşımış durumdadır. Müşterilerimize sunulan ürün tipi çözümlerinde de bu konulara öncelik vermekteyiz. Sektörümüz incelendiğinde; en yeşil tesise sahip, kendi fabrika sahası içinde atık arıtma hizmeti alan, faaliyet gösterdiği kamuya ait bir bölgede yeşil alan yönetimini üstlenmiş, çalışanlarının hedef kartlarında her çalışanına bu konuda hedef koyan tek firma olduğumuzu tahmin ediyorum.

 

Firmanızın kalite politikası ve ilkeleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

"Eminiş Ambalaj Kalite Felsefesi”, müşteri odaklı sürekli bir iyileştirme programı olup, müşterilerimizin memnuniyetini kaliteli ürün, zamanında teslimat ve kabul edilebilir fiyat anlayışı ile sağlamaktır.

 

Müşteri ve halka açık bir firma olmamızdan dolayı paydaşlarımızın memnuniyetinin sağlanabilmesi, ürün kalitesinin arttırılarak devam ettirilebilmesi için sürekli iyileştirme bizler için temel çalışma prensibidir. Bu prensip, çalışanlarımıza müşteri ve kalite bilincini geliştirecek uygulamaya yönelik eğitim anlayışını taşıyarak desteklenmektedir.

 

Hedefimiz; temiz bir çevreyi esas alarak sıfır hata ile üretim yapmak, her türlü kaybı (hammadde, enerji, zaman) azaltarak kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmek, zamanında teslimat performansı ile müşterilerimizin verimliliğini en üst noktaya taşımaktır.

 

Ar-Ge çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Şirketimizin vizyonu; lider, yenilikçi ve güvenilir üretici konumunu sürdürmek, müşterilerine değer katarak stratejik çözüm ortağı olmaya devam etmektir.


 

Bu vizyon çerçevesinde özellikle "Sürdürülebilirlik” kavramı içine giren birçok Ar-Ge faaliyetini yürütüyoruz. Bu faaliyetlerin tamamında müşterilerimizle ortaklaşa projeler geliştiriyor, ortak ekipler kuruyoruz. Eminiş sahası içinde oluşturduğumuz laboratuvarımızda ihtiyaç duyulan tüm testleri yapabiliyoruz. Müşterilerimizin proseslerine benzer yapıları da kendi üretim alanımızda dizayn ederek zaman yönetimini en verimli hale getirmiş durumdayız. Böylece birçok denemeyi kendi tesisimizde yapma, analiz etme, geliştirme şansımız oluyor. Ürünün kendisi dışında bazen proseslerde yaratılan katma değeri müşterilerimizin prosesine kadar taşıyarak onlarla paylaşıyoruz.

 

Firmanızın sosyal sorumluluk projeleri mevcut mu?

Özellikle eğitim alanında kurulu bulunduğu bölgede ilköğretim, lise ve yüksek eğitim kuruluşları ile yakın işbirliği içerisindeyiz.

 

Kocaeli Üniversitesi bünyesindeki Hereke Ömer İsmet Uzunyol Meslek Yüksekokulu ile yapılan protokoller çerçevesinde alanı ile ilgili yetkinliklere sahip çalışanlarım tarafından verilen eğitim/seminer desteği ile öğrencilerimize kazandırılmakta ve sanayinin gereksinimi olan nitelikli ara işgücünün yetiştirilmesine destek verilmekte. Stajyer öğrenci sözleşmeleri ile de bu çalışmayı güçlendirmekteyiz.

Öncelikle fabrikamızın bulunduğu bölgemizde gerek kamu, gerekse sivil toplum örgütlerinin organize ettiği sosyal sorumluluk projelerinde aktif rol almaktayız. Sosyal medya üzerinden yapılan kurumsal kimliğimize uygun organizasyonları tüm çalışanlarımızla paylaşmakta organizasyon için gerekli katkıları vermekteyiz. Kendi bünyemizde özellikle "Sağlıklı Çalışan, Sağlıklı Toplum” felsefesiyle sosyal sorumluluk organizasyonları yapmaktayız. Örneğin; "Ailemi Seviyorum, Sigarayı Bırakıyorum” sloganıyla başlattığımız organizasyonumuz 4 yıldır uygulanmakta. Bu organizasyonumuz yarattığı farklılıkla ulusal medyada da yer almıştır. Organizasyon sayesinde bugüne dek 42 arkadaşımız sigarayı bırakma başarısı göstermiştir.

 

Eminiş Ambalaj’ı başarıya taşıyan stratejiler nelerdir?

Eminiş’i başarıya taşıyan stratejileri misyonumuzla açıklayabilirim. Misyonumuz; müşterilerimizin taleplerini hızlı, etkin, kaliteli çözümlerle karşılamak, çalışanlarımızı işlerinde en yüksek performansı gösterebilmeleri için teşvik etmek, üretim teknolojilerinde sürdürülebilirlik algısına odaklanarak çevreyi korumak ve hissedarlarımızın beklentilerini karşılamak ve istikrarlı bir biçimde arttırmaktır.

Kurum içi iletişiminiz ile ilgili neler söyleyebilirsiniz? Çalışanlarınızın performansını arttırmaya yönelik ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

İletişim her alanda anahtar rolü üstlenen bir kavram. Kurum içi iletişim kapsamında ben dahil tüm yöneticilerim "Açık Kapı” politikası ile çalışmakta. Yani; herhangi bir konuda, konu ne olursa olsun tüm ekibimiz yöneticisine doğrudan ulaşabilmekte.

 

Genelde müşteri odaklılık kavramı hep şirket dışındaki dünya gibi algılanır ancak Eminiş için durum biraz farklıdır. Tüm çalışma arkadaşlarımızı müşterilerimiz ile eş değer görüyoruz. Başka bir deyişle; müşterilerimiz bizler için ne kadar değerliyse, onların da bizler için o kadar değerli olduğuna inanıyoruz.

 

Yaptığımız periyodik toplantılarda şirketimizin performansı tüm çalışanlarımızla paylaşılıyor, yorum ve önerileri gerek sözlü gerek yazılı ortamda alıyoruz.

 

Performans hedeflerini ortaklaşa istişare ederek belirliyoruz. Başarı için gereken mental, teknik ve eğitsel desteği tüm çalışanlarımıza sunuyoruz. İş dışında sosyal hayatlarını da yakinen izliyor, bireysel ya da kurumsal olarak onların yanında olmaya çalışıyoruz.

2015 yılı firmanız ve hedefleriniz açısından nasıl geçiyor? Yılın ikinci yarısında gerçekleştirmeyi hedeflediğiniz projeler var mı?

2015 yılı ekonomiyi etkileyen pek çok faktörü de beraberinde getirdi. Dünya genelinde özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki parasal (kur) hareketler, petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar, ülkemizdeki seçim ekonomisi, ihracat pazarlarındaki ekonomilerde görülen durağanlık hatta küçülme, çevre ülkelerdeki siyasi istikrarsızlık ve savaş ekonomisi, soğuk savaş ekonomisi (Rusya, İran) sayılabilecek belli başlı faktörler.

 

2015 yılında Tulipack Ambalaj ile gıda ambalaj ürünlerimizi kapsayan ortaklık yaparak sinerji yarattık. Hedeflerimiz açısından 2015 yılı bir önceki yıl paralelinde geçiyor. Genel sektör verileri de bu yönde. Yılın ikinci yarısı ise; beklentilerimiz pozitif. Alt yapı süreçleri tamamlanan projelerimizin etkilerini bu dönemde göreceğiz.

 

Son olarak, sektöre ulaştırmak istediğiniz bir mesajınız var mı?

Ambalaj sektörünü daha katma değerli hale taşıyacak, tüm sektör mensuplarına katkı sağlayacak adımların atılması temel beklentim. Bu paralelde rekabet eden tüm rakiplerime teşekkür ederim.

 

Çözüm ortağı olarak hizmet verdiğimiz en büyük sektör olan boya ve kimya sektörünün katma değerli büyüme ivmesinin devam etmesini, sinerji yaratacak projelerin hayata geçirilmesini diliyorum.