Enerji Dostu 3M™ Cam Kürecikler Yalıtım Sektörüne Damgasını Vuruyor

Enerji Dostu 3M™ Cam Kürecikler Yalıtım Sektörüne Damgasını Vuruyor

Zeynep Nihan Bilgen / Pazarlama Sorumlusu / Marketing Coordinator - Endüstriyel Grup - Gelişmiş Kimyasallar - Filtrasyon Purification Inc & Advanced Materials Division - 3M Türkiye

 

Bugün birçok ülkede, yapı sektöründeki enerji tüketiminin payı toplam enerji tüketiminin üçte biridir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde konutlarda harcanan enerji bu tüketimin çok büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Bu da iyi yalıtımın yapı sektöründeki öneminin altını çizmektedir. 3M, enerji dostu 3M™ Cam Kürecik ürün gamıyla gelen yalıtım çözümleri ile sektöre alternatif çözümler sunmaktadır.

 

Yapı sektörünün toplam enerji tüketimindeki payının son yıllarda artmasının arkasında yatan sebepler ise; aydınlatma, klima ve diğer cihazlarının kullanımındaki artıştır. Özellikle evlerin soğutulması amacıyla kullanılan klimaların tükettiği enerji miktarı gelecek için büyük kaygı yaratmakta ve sektörü, enerji tüketimini azaltmak için farklı çözümler yaratmaya yönlendirmektedir. Isı izolasyonu sağlayan yansıtıcı boyalar, yapı sektöründe en çok rağbet gören çözümlerden biri olmaktadır. Çatı kaplamalarında ve binaların dış yüzeylerini boyamada kullanılan bu boyalar yüksek ısı yansıtma ve emilim değerlerine sahip olmalıdır. Burada istenen yüksek yalıtım değerleri ise 3M™ Cam Kürecikler ile elde edilebilmektedir.

 

3M™ Cam Kürecikler, kimyasal olarak stabil, soda-kireç borosilikat camdan yapılmış içi boş mikro küreciklerdir. İçi boş yapısından dolayı ısı yalıtımı özelliğini arttırırken içine katıldıkları malzemelerin küresel yapısını bozmadığından güneş ışınlarını yansıtarak yalıtımın kalitesini arttırır. Diğer yandan da boyanın aşınma direncini arttırırken yüzey pürüzsüzlüğünü bozmaz.

 

Farklı katkıların boyalar üzerinde farklı izolasyon etkileri sağladığını ölçümleyen testlerin sonuçlarına bakıldığında da Cam Küreciklerin CaCO3 ve seramiğe kıyasla çok daha iyi sonuçlar ortaya koyduğu görülebilir. Aynı zamanda cam küreciklerin partikül boyutu küçüldükçe daha iyi sonuçlar alındığı ortaya çıkmıştır. 3M™ Cam Kürecikler, boya ve kaplamaların ısı yansıtıcı özelliklerini arttırmaktadır.


3M™ Cam Kürecikler, seramik mikroküreciklere oranla ısıyı daha iyi yansıtır. Geleneksel boya ve kaplamalar; güneşten gelen ısı ve ışınları %5-15 arasında yansıtıcı özelliğe sahip olduğundan, güneşten gelen ısının %85-95’ini atmosfere geri yansıtmak yerine binada absorbe etmektedir.


Cam kürecik kullanılmış boya ve kaplamalar ise, %80 oranında yansıtma özelliğiyle ısının %20 veya daha azını binada absorbe eder.Sadece binalarda değil, sıcaklığı belli bir seviyenin altında tutulması gereken üretim tesislerinde, soğuk hava depolarında, benzin ve gaz depolama alanlarında da kullanılabilmektedir. Sektörde yoğuşma önleyici boyalar olarak satılan bu boyalar, nem oranı yüksek mutfak ve banyolarda da kullanılmaktadır. Standart boyalarla karşılaştırıldığında, yüzey sıcaklığının daha yüksek olması yoğuşmaya karşı olan direnci arttırmaktadır.

3M™ Cam Kürecikler, kullanıldıkları boyalarda ve kaplamalarda ısı yalıtımını arttırmanın yanı sıra, sahip oldukları düşük yoğunluk ile litre ya da diğer bir deyişle kova başına düşen ağırlığı düşürmeye yardımcı olmaktadır. Örneğin 1,5 grml yoğunlukla 22,5 kg gelen 15 lt’lik bir boya; Cam Kürecik kullanımından sonra yoğunluğu 1,4 g/ml’e düşerek 21 kg gelmektedir. Bu şekilde litre maliyetindedüşüş sağlamaktadır.

 

3M™ Cam Kürecikler, gerek yalıtım katkısı olmayan boyalarda gerekse diğer yalıtım katkılarına göre olan üstün özellikleri ile geleceğin yeni nesil boyalarında tercih edilen bir ürün olmaya devam edecektir. 3M™ Cam Kürecik katkılı boyalar yalıtım, çizilmezlik ve litre maliyetinde düşüş ile üreticilere karlı avantajlar getirmeye devam edecektir.