Ekip Mühendislik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Hasgül ile Röportaj

Ekip Mühendislik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Hasgül ile Röportaj


Ekip Mühendislik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Hasgül ile firmanın gelişim süreci ve sektöre sunmuş oldukları ürünler hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Öncelikle okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitiminizden ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1965 Sivas doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi İstanbul’da yapıp lisans eğitimimi Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde tamamladım. 1997’ye kadar kimyasal proses ekipmanları üreten bir firmada mühendis olarak çalıştım. 1997 yılında ideallerim ve geliştirdiğim projelerimi uygulayabilmek için Ekip Mühendislik A.Ş. adında kendi firmamı kurdum. Halen kurucusu olduğum Ekip Mühendislik A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmalarıma devam ediyorum.

Firmanızın kuruluşundan bu yana gelişen süreci ana hatlarıyla anlatabilir misiniz?

Ekip Mühendislik Taahhüt İnşaat Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş., boya ve kimya sektöründe kullanılan proses ekipmanlarının imalatını yapmak amacı ile 1997 yılında, Kurtköy’de kurulmuştur.

 

Şirket kuruluş amacı; her tür boya ve kimyasal maddelerüreten anahtar teslim tesisler kurmak olan Ekip Mühendislik A.Ş., ürün portföyüne ilerleyen yıllarda kızgın yağ kazanlarını ve dolum makinalarını da ekledik. 2005 yılında dolum vanaları üreticisi Alman WIPP Armaturen firmasının distribütörlüğünü aldık.

 

Bugün Ekip Mühendislik A.Ş. hem kimya tesisleri, hem de proses ekipmanları imalatı alanında Türkiye’nin en büyük üreticilerinden biri olmanın gururunu ve onurunu taşımaktadır.

 

Kurulduğu günden bugüne yurt içinde ve yurt dışında imzasını attığı tesislerde kaliteli ürün ve hizmetleri sunmayı ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmuş olan Ekip Mühendislik A.Ş., üretimini İstanbul Kurtköy’de 10.000m² açık ve 3.000 m² kapalı alan, Gebze Balçık’ta 4.500m2 kapalı ve 10.000m2 açık alan üzerine kurulu tesislerinde sürdürmektedir. Mühendislik temel prensiplerinden asla ödün vermeden uluslararası standartlarda imalat yapmayı, yasalara ve mevzuatlara uygun olarak faaliyetlerini yürütmeyi ilke edinmiştir.

 

Her biri mesleğinde uzman olan mühendisleri, teknikerleri, teknisyenleri ve ustalarıyla yıllardır bir ekip olarak, gücünü müşterilerinin desteğinden ve güveninden alan Ekip Mühendislik A.Ş., her geçen gün başarısına başarı katmak için büyük bir inançla ve azimle çalışmaktadır.

 

Ülkemiz sanayisine katkıda bulunan, globalleşmiş ve kurumsal bir kimlik kazanmış olan Ekip Mühendislik A.Ş., Türkiye’ye ve dünyaya karşı sorumluluklarının bilincindedir.

 

Firmanızın faaliyet alanı, ürün yelpazesi, üretim tesisleri, kapasitesi ve kapasite kullanım oranları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Ekip Mühendislik Taahhüt İnşaat Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş., anahtar teslim boya ve kimya tesisleri ve bu tesislerde kullanılan makine ve ekipmanların üretimini yapmaktadır.

 

Anahtar teslim tesislerimiz; Poliester poliol, izosiyanat prepolimer ve poliüretan sistem üretebilen tesisler, Alkit Reçinesi Tesisleri, P.V.Ac. Tesisleri, Akrilik Polimer Tesisleri, Polyester Reçinesi Tesisleri, Boya Tesisleri, Vernik Tesisleri, Tiner Tesisleri, Antifriz Tesisleri, Tekstil ve Yapı Kimyasalları Üretim Tesisleri, DOP, DIDP, DINP, DIOP, DNOP Tesisleri, Üre Formaldehit Tesisleri, Madeni Yağ Tesisleri, Bio Dizel Tesisleri, Paket Tip Arıtma Tesisleri, Renklendirme Üniteleri, Vakum Üniteleri’dir.

 

Ürünlerimiz ise; Reaktörler, Dekantörler, Kondenserler, Dik Kolonlar, Disperserler (Sütunlu Mikserler), Mikserler, Blenderler, Dissolverler, Hammadde Stok Tankları, Karıştırıcı Mamul Tankları, Pilot Reaktörler, Borulu Eşanjörler, Kızgın Yağ Kazanları, Torba Filtreler, Soğutma Kuleleri, Bunkerler, Varil Çalkalama Makineleri, Dolum Makineleri, WIPP Armaturen Türkiye Distrübütörlüğü’dür.

 

İki ayrı fabrikamızda, müşterilerimize en iyi ve en yeni teknolojilerle hizmet vermekteyiz. Üretim gücümüzü sürekli bünyemize yeni ve teknolojik ekipmanlar entegre ederek geliştirmekteyiz.

 

Boya sektörüne yönelik yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere hizmet veriyorsunuz?

Yurt içinde de yurt dışında da birçok müşterilerimiz var ve müşteri portföyümüze her geçen gün yenileri ekleniyor. Yurt içinde 1997 yılından bu yana birçok tesis kurduk ve birçok müşterimiz var. Yurt dışında ise Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere; Azerbaycan, Bangladeş, Bulgaristan, Cezayir, Irak, İran, İtalya, Kazakistan, Libya, Mısır, Rusya, Suriye, Suudi Arabistan gibi ülkeler başta olmak üzere yurt dışı müşteri portföyümüz de sürekli genişlemektedir.

 

Piyasadaki ürünlerinizin uzun vadede varlığını sürdürebilmesi için ne gibi konulara önem veriyorsunuz?

En başta ürünlerimizin ve üretim sistemimizin kalitesine önem veriyoruz. Bu noktada ISO 9001 kalite yönetim sistemine uygun çalışan firmamız malzeme giriş kalite kontrolünden son kontrole kadar her aşamayı titizlikle uygulamaktadırlar. Bunun yanı sıra ürünlerimizi, ihtiyaca göre iki farklı yetkili denetim ve belgelendirme firması tarafından kontrol ettirebiliyoruz. CE çalışmalarımız da bu noktada tüm detaylarıyla titiz bir şekilde uygulanmaktadır. Böylece Avrupa Standartları ve Türk Standartları Enstitüsü’nün gerekliliklerini yerine getirerek yüksek kalitede ve standartlara uygun ürünler üretiyoruz. Bunun yanı sıra ürünlerimiz çalışırken periyodik bakım ve kontrol hizmetleri vererek ürünlerin daha uzun vadede sorunsuz bir şekilde çalışmalarını sağlayabiliyoruz.


Laboratuvar ve Ar-Ge faaliyetleriniz hakkında neler söyleyebilirsiniz? Ar-Ge yatırımlarınızdan bahsedebilir misiniz?

Ürünlerimizin tasarımını yaparken yılların birikiminin ve getirmiş olduğu tecrübe birikiminin yanı sıra günümüz teknolojilerini de kullanarak tasarımlarımızı ve projelerimizi sürekli geliştiriyoruz. Bunu yaparken 3D projelendirme yapıp gerekli durumlarda simülasyonlar ile tasarımlarımızı doğruluyoruz.


Anahtar teslim projelerinizden bahsedebilir misiniz? Proje süresi ve gelişim süreci sırasında hangi prensiplerle hareket etmektesiniz?

Anahtar teslim tesis projelerimizde müşterilerimizle birebir taleplerini anlayarak talebe ve ihtiyaca uygun tesisler tasarlıyoruz. Bunu yaparken tesislerimizi, müşterilerimizin ileride de sorun yaşamayacağı şekilde gelişime, iyileştirmeye ve büyümeye uygun tasarlıyoruz.


Sizce, müşterilerinizin ve temsilciliğini yaptığınız firmaların Ekip Mühendislik’i tercih etmesine sebep olan temel özellikler nelerdir?

En başta yılların vermiş olduğu tecrübe ve Ekip Mühendislik Taahhüt İnşaat Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin kurmuş olduğu ve çalışmaya devam eden onlarca tesis ve sayısız ürünleri ile kalitesini ispatlamış olması tercih edilmemizde en büyük nedenlerden biridir. Bunun yanı sıra profesyonel çalışma tempomuzla birlikte müşterilerimizi dinleyen ve anlayan, talep ve sorunlarına en hızlı şekilde çözüm üreten bir firma olmamız da müşteri memnuniyetini ve dolayısı ile talebi arttırmaktadır.


 Ürün satışı ve devreye alma sonrasında hızlı servis ve yedek parça sağlayarak müşterilerimize verdiğimiz güven de yine tercih edilme nedenlerimiz arasındadır.

 

Çalışan profilinizden bahsedebilir misiniz?

İdari kadromuz ve üretim personelimiz her biri konusunda uzman ve tecrübelidir. Çalışanlarımızın birçoğu uzun yıllardan beri birlikte çalıştığımız tecrübelerimizi ve üretim politikalarımızı çok iyi bilen arkadaşlarımızdır. Kadromuzun, konusunda uzman, yıllarını bu işe vermiş ve tecrübeli olması yıllardan beri kazandığımız tecrübe ve kaliteyi aynı şekilde ve daha da ilerleterek sürdürebilmemizi sağlamaktadır.


Müşterilerinize sunduğunuz hizmet sonrasında teknik destek vermeye devam ediyor musunuz?

Kurmuş olduğumuz tesisler ve ürünler her ne kadar müşterimizin işletmesi altında olsa da kurduğumuz her bir tesis ve ürün aynı zamanda bizim de bir parçamız gibidir. Ürünlerimiz çalışmaya devam ederken her daim teknik destek, yedek parça, bakım ve onarım hizmetlerini hızlı ve güvenilir bir şekilde sağlamaktayız.


Değişen teknoloji ile boya sektöründeki gelişmeler hakkında neler söyleyebilirsiniz? Sektörü dünü ve bugünü ile değerlendirebilir misiniz?

Sektörde, gelişen teknolojiler ve özellikle Ar-Ge/laboratuvar çalışmaları ile müşterilerimiz artık çok daha kaliteli ve çeşitli ürünler üretebilmektedirler. Biz de bu gelişime ayak uydurarak sürekli yeni sistemler ve teknolojiler geliştirmekteyiz, gelişen ve değişen teknoloji ile artan talepleri müşterilerimize sağlıklı ve güvenilir bir şekilde sunmaktayız.


2014 yılı firmanız ve hedefleriniz açısından nasıl geçti? 2015 yılı için gerçekleştirmeyi hedeflediğiniz projeler var mı?

Her yıl olduğu gibi 2014 yılı da bizim için gelişime, büyümeye ve yeniliklere açık olarak geçti. Müşteri portföyümüze kattığımız yurt içi ve yurt dışındaki yeni müşterilerimize en iyi ürün ve hizmeti verebilmek için çalıştık. 2015 yılında da yine en büyük hedefimiz müşterilerimizin memnuniyetidir.