Dow Kaplama Malzemeleri – Cemal Drahor ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik

Dow Kaplama Malzemeleri – Cemal Drahor ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik


Dow Kaplama Malzemeleri (DCM) Güney Doğu Avrupa & Türkiye Ticari Müdürü ve Rohm and Haas Kimyasal Ürünler Üretim, Dağıtım ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Cemal Drahor ile firmanın gelişim süreci ve sektöre sunmuş oldukları ürünler hakkında bir sohbet gerçekleştirdik.

 


Bize kendinizden ve endüstrideki profesyonel geçmişinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Yaklaşık 25 yıldır boya ve ilgili endüstrilerde çalışmaktayım. Akzo Nobel’in Otomotiv OEM ve Endüstriyel Boya İş birimlerinde 20 yıl çalıştım. Bu süre zarfında Türkiye’de AN Otomotiv Boyaları Satış ve Pazarlama Müdürü, Macaristan’da Otomotive OEM ve Endüstriyel Boyaları Genel Müdürü, Doğu Avrupa’da Ticari Araçlar & Otomotiv Plastik Komponentleri Boyaları İş Birimi Yöneticisi ve EMEA’da Ticari Araçlar OEM İş Birimi Yöneticisi gibi farklı görevler üstlendim. 2012 yılından beri Dow Kaplama Malzemeleri (DCM) Güney Doğu Avrupa & Türkiye Ticari Müdürü ve Rohm and Haas Kimyasal Ürünler Üretim, Dağıtım ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü olarak çalışmaktayım.


Dow Kaplama Malzemeleri kuruluşunun en başından itibaren gelişim süreci hakkında bilgi verebilir misiniz?

Dow Kaplama Malzemeleri 1953-2014 yılları arasında; dünyanın ilk tam akrilik bağlayıcısı, ilk bimodal bağlayıcısı, ilk çok loblu bağlayıcısı, ilk hidrofobik olarak modifiye edilmiş etilen oksit üretanı (HEUR), ilk hidrofobik olarak modifiye edilmiş alkalide çözünebilen emülsiyonu (HASE), ilk elastomerik kaplaması, ilk su bazlı doğrudan metale uygulanan (DTM) boyası, ROPAQUE™ Opak Polimer, EVOQUE™ Pre-kompozit Polimer, Formaldehit azaltma teknolojisi ve duyarlaştırıcı etiketi gerektirmeyen çözümler gibi ürünlerin ilk geliştirmesini yapmıştır.


Dow Kaplama Malzemeleri kuruluşu hangi ülkelerde temsilciliklere sahiptir?

Dünyanın dört bir yanında temsilcilikleri bulunan Dow Kaplama Malzemeleri, aynı zamanda sahibi olduğu dünyanın en büyük akrilik ürünler ağı ile sektöre hizmet vermektedir. İş kolumuzda, dünyaya yayılmış 43 üretim tesisimiz ve 13 Ar-Ge merkezimizle, mimarlık ve endüstriyel kaplama sektörü için ürünler, bilimsel çözümler ve imalat çözümleri üretiyoruz.

Dow Kaplama Malzemeleri kuruluşunun Türkiye’deki faaliyet alanı olan boya sektörüne yönelik ürün gamınız ve bunların özellikleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Elbette, inovasyonlarımız arasında boya sektörüne yönelik birçok ürünümüz bulunmaktadır. Hammadde dinamiklerinin hızlı bir şekilde değişmesi ve mevzuatların ve tüketici taleplerinin giderek daha zorlayıcı olmasından ötürü, İçmekan Duvar Boyaları uygulamalarına yönelik daha düşük VOC formülasyonları için müşterilerimize alternatif teknolojilerin daha geniş bir gamını sunabilmemize imkan veren bölgesel VA kabiliyetlerimizi geliştirmekteyiz.

 

Yeni katkı maddeleri arasında yer alan ACRYSOL™ RM-725 ürünümüz, düşük VOC boyaları için mükemmel yüksek kesme gerilimi (high shear) özelliği sağlayan yeni orta kesme gerilimli (mid shear) HEUR Reoloji Düzenleyicisi’dir. Bu yeni teknoloji, renklendirmenin ardından viskozite stabilitesi oluşturur ve daha iyi bir yüzey görünümü sağlar.

 

PRIMAL™TX-100 ise; mükemmel bir su beyazlatma mukavemetine sahip, yeni saf akrilik bağlayıcıdır. Berrak taş boyasında mükemmel görünüm, pigmentli kaplamada mükemmel DPUR ve renk korunumu sağlar. Geniş bir çeşitlilikteki dekorasyonda kullanılan su bazlı çok renkli boyalar için bağlayıcılar, emülsiyon ve katkı maddeleri ile birlikte doğal quartz maddesinden yapılmaktadır ve aynı zamanda taş veya mermer görünümü verir.

 

İnce iş boyaları için mükemmel harici dayanıklılığa, iyi film performansına ve uzun süreli deneyime sahip su bazlı akrilik bağlayıcılar da sunuyoruz. İyileştirilmiş açık zaman, akış ve dengeleme için Hydrotech™ teknolojisi ve solvent içermeyen boyalar için kendi kendine film oluşturan yeni bağlayıcılar bulunuyor.

 

FORMASHIELD™ ürünümüz, iç mekan hava kalitesini iyileştirmek için kullanılan formaldehid azaltma teknolojisine sahiptir. Aynı zamanda, EUH208 Kodu ve Uyarı İbaresinden kaçınmak üzere boyalar için Sensitizör Etiketlemesi İçermeyen Teknolojiler üzerinde çalışıyoruz.

 

Endüstriyel kaplamalara yönelik yeni çözümlerimiz arasındada FASTRACK™ ve PRIMAL™ ürümüz bulunuyor. Yol çizgi boyaları için yeni FASTRACK™ City, konvansiyonel su bazlı boyalara nazaran daha uzun süre beyazlık, hızlı kuruma ve cam boncuklar sayesinde mükemmel gece görünürlüğü sağlıyor. PRIMAL™ ise su bazlı akrilik reçineler, endüstriyel ahşap mobilyalara yönelik üst kat uygulamaları için yüksek kimyasal mukavemet sunuyor. Yerel üretimimiz, belirttiğim tüm ürün ve çözümlerimizle Türkiye’deki müşterilerimiz için ‘Çözüm Sağlayıcı’ olarak hareket etmekteyiz.


FASTRACK™ hakkında bilgi verebilir misiniz?

Her yıl trafik kazalarından ötürü yaklaşık 10.000 kişinin öldüğü Türkiye’de yol emniyeti ciddi bir konudur. Yollarda görünür emniyet işaretlerinin bulunması, kullanıcılara rehberlik sağlanması ve kazaların önlenmesi açısından önem taşımaktadır. Hâlihazırda Türkiye’de ve Avrupa ülkerinin büyük bir kısmında bu çizgileri yapmak için kullanılan boyalar büyük miktarda solvent içermektedirler ve bu solventler hava kirliliğine neden olmakta ve bunları kullanan insanların sağlığını ve emniyetini etkilemektedirler. Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı bir birim olan Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Genel Müdürlüğü (TCK), yaklaşık 70.000 kilometrelik bir yol ağını temsil ettiği üzere Türkiye’de şehir ve kabasaların dışında kalan bütün umumi araç yollarının yapımı ve bakımından sorumludur. TCK solvent bazlı trafik boyalarının kullanımına son vermeyi amaçlayan İskandinavya’nın ardından Türkiye’de de yerel partnerlerle işbirliği yaparak daha emniyetli ve daha çevre dostu su bazlı trafik boyalarının üretimine geçiş sürecini hazırlamıştır. 2011 yılında başlatılmış olan ve TCK’nın Ar-Ge bölümü tarafından yürütülmekte olan bu proje, en yeni teknolojilere ve test yöntemlerine yönelik derinlemesine bir araştırmayı içermiş ve yol işaretlerinin performansını garanti etmek üzere 30’un üzerinde kalite kriteri ile birlikte su bazlı trafik boyalarına yönelik zorlu şartnamelerin geliştirilmesi ile neticelenmiştir.

 

2014 yılının başından beri yerel olarak üretmekte olduğumuz FASTRACKTM 53 ürünümüz yalnızca TCK ihaleleri için değil fakat aynı zamanda belediyeler için de sunmaktayız. Bildiğiniz gibi sürdürülebilirliğe giden yol, kesintisiz iyileştirmeyi içeren sürekli bir yolculuktur. Dow Kaplama Malzemeleri iş kolumuz tarafından yapılan bir Hayat Döngüsü Değerlendirmesine (LCA) göre, hazırlayıcılar ve uygulayıcılar, solvent bazlı yol çizgi boyalarını, FASTRACK™ Quick- Dry teknolojisini içeren yüksek performanslı su bazlı alternatifler ile değiştirmek suretiyle daha küçük karbon ayakizine doğru büyük adımlar atabilirler. Dow Kaplama Malzemeleri, solvent bazlı boyalar dahil diğer malzemelere karşı FASTRACK™ Su Bazlı Teknoloji’nin olanak sağladığı yol çizgisi boyalarının çevre ve sağlık üzerindeki etkilerini mukayese etmek amacıyla bir Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) gerçekleştirmiştir. Objektif bir üçüncü tarafça doğrulanmış olan sonuçlar, FASTRACK™ su bazlı sistemlerinin kullanılması durumunda belirgin bir şekilde daha düşük bir etki potansiyeline işaret etmektedir. Üçüncü taraflarca doğrulanmış Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi’nden elde edilen sonuçlara bağlı olarak, FASTRACK™ Quick-Dry Polimerleri kullanılarak formüle edilmiş olan su bazlı trafik boyalarının kullanılması, VOC emisyonları, insan toksiditesi ve sera gazı emisyonları dâhil olmak üzere on kategorinin onunda da yol şeritlerinin etki potansiyelini azaltmaktadır.


Sektöre sunmayı amaçladığınız yeni bir ürün veya proje var mı?

Dow, dünyanın en inovatif kaplama hammaddeleri tedarikçilerinden biridir. Akrilik bağlayıcılar ve su bazlı katkı maddeleri dâhil olmak üzere dünyaya kaplama hammaddelerinin en geniş portföylerinden birini sunmaktayız. Kaplamalar alanında temel olarak, bölgemizdeki bazı yerlerdeki agresif hava koşullarını da göz önüne aldığımızda; iyileştirilmiş iç mekan hava kalitesi sunan düşük VOC’li, formaldehid içermeyen, ya da formaldehid azaltıcı etkilere sahip ve müşterilerimizin sürdürülebilirliğe ilişkin istemlerini destekleyen veya dış mekan kaplama uygulamalarının işlevselliğini arttıran teknolojilere ve mimari kaplamalara yönelik özel ürün uygulamalarına odaklanmaktayız.

 

Endüstriyel kaplama çözümlerimiz, diğer özelliklerinin yanı sıra korozyona karşı daha yüksek koruma sağlamak suretiyle kimya tesisleri, altyapı ve boru hatları gibi dayanıklı malların kullanım ömrünü uzatmaktadır. Buna ek olarak, su bazlı çevre dostu yol işaretleme sistemlerinin üretilme sine yönelik teknolojiler ve endüstriyel ahşap ve dekoratif ince iş boyaları için geleneksel solvent bazlı sistemlere alternatif olarak yüksek performanslı su bazlı teknolojiler sunmaktayız.

Piyasadaki ürünlerinizin mevcudiyetlerini uzun süre devam ettirebilmelerini sağlamak için önem verdiğiniz konular nelerdir?

Dow Kaplama Malzemeleri için sürdürülebilirlik anahtar kelimedir ve inovasyon ise buna imkân vermektedir. Sürdürülebilirlik, bütün ürünlerimizde düşük CO2 ayakizi ile birlikte yüksek performansı ve dayanıklılığı kapsamaktadır.


Çevre bilincine ilişkin sosyal sorumluluk projeleriniz var mı?

Dow Kaplama Malzemeleri, Yaşam Döngüsü Değerlendirmelerinde başı çekmektedir.

 

Mimari kaplama alanına yönelik sürdürülebilir inovasyonlarımız arasında ise; ultra düşük VOC özellikli bağlayıcılar, solvent içermeyen HASE & HEUR materyalleri sürfaktan içermezler, ultra düşük koku ve aldehid azaltan bağlayıcılar, uzun ömürlü harici yüzeyler, tek katlı renkli iç yüzeyler, sensitizör etiketlemesi içermeyen solüsyonları sayabiliriz. Endüstriyel kaplamalar alanında, su esaslı teknolojileri yeni seviyelere taşıyan çalışmalar yapıyoruz. Bu inovasyonlar ile tamamen yeni yüksek performanslı kimya ailesini tanıtmaktayız.

 

Geçmiş ayları göz önünde bulundurduğunuzda, Dow Kaplama Malzemeleri kuruluşunun hedefleri açısından 2014 yılı nasıl geçti? 2015 yılı öngörüleriniz nelerdir?

Müşterilerimizle olan kalıcı ilişkilerimiz sayesinde 2014 yılında hacimlerimizi arttırmış bulunmaktayız. 2015 yılında da müşterilerimizin ticari başarılarını sürdürmeleri amacıyla inovasyon programlarımızı uygulamaya ve çalışmalarımıza devam edeceğiz.


Son olarak, kaplama sektörü için bir mesajınız var mı?

Daha önce de bahsettiğim gibi, kaplama endüstrisinin büyümesi açısından sürdürülebilir inovasyon kilit niteliktedir.