Çevre Dostu Yeşil Binalar

Çevre Dostu Yeşil Binalar

 

Küresel ısınma ve çevre kirliliği arttıkça doğanın bize sunmuş olduğu nimetler hızlı bir şekilde azalıyor. Kaybolan enerji kaynaklarımızı geri kazanmak imkansız ama, en azından sınırlı sayıda kalan doğal kaynakları korumak adına acil önlemler almalıyız. Aksi taktirde, gelecek nesillere pek de güzel bir miras bırakmayacağız… Bu nedenle, "Çevre Dostu” olan ürünleri, yapıları, malzemeleri tercih etmek, pazarın sunduğu bir trend değil, zorunluluk olmalı! Sürdürülebilirlik adına ne tarz önlem varsa almalıyız ve enerji kaynaklarını umarsızca tüketmemeli ve karbon ayak izini azaltmak için neler gerekiyorsa yapmalıyız! Eğer önlemler alınmazsa, geleceğimizi kötü şekillendireceğiz. Araştırmalara göre; 2050 yılında dünya nüfusunun 9 milyar olması bekleniyor! Doğanın bizim yardımımıza ihtiyacı var, bizim de doğaya …


Yapı sektöründe, çevre dostu yeşil binalar ile ilgili çok güzel örnekler bulunmakta. Çevreci bina uygulamaları ile enerji tasarrufu, doğayı koruma, yenilebilir enerjinin kullanımı ve konforlu bir yaşam ortamı ve aynı zamanda gelecek için temiz bir çevre bırakmak amaçlanmaktadır. Biz de bu sayımızda, dosya konularımız ile ilgili yapı sektörü hakkında birçok haber ve makalelere yer verdik.


Artkim Group olarak, "ÇEVRE” konularına verdiğimiz önemi, dergimiz aracılığıyla her fırsatta büyük bir hassasiyetle vurgulamaya çalışıyoruz. Bu ayki sayımızda; yeşil binalar ve sertifika sistemleri, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında oluşan inşaat ve yıkıntı atıklarının hazır beton sektöründe yeniden kazandırılması, su ve ısı yalıtımının binalardaki kullanımıyla ilgili hem bütçeye hem de çevreye sağladığı katkılar ve yapı ürünlerinde çevresel ürün beyanları ile ilgili çok yararlı makaleler okuyacaksınız.


Boya sektöründe arşiv niteliği taşıyan çalışmamız; "Boya Sektörünün Duayenleri Yazı Dizisi”nin altıncı bölümünde, Polisan Boya’nın Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Bitlis ile gerçekleştirdiğimiz belgesel röportajı keyifle okuyacaksınız.


Netzsch Türkiye firmasının Genel Müdürü Hayri Ünal ile gerçekleştirdiğimiz röportajda, Netzsch Türkiye ofisinin kuruluşu, faaliyet alanları ve ürün grupları hakkında sohbet ettik.


Rengarenk içeriğiyle, gelecek sayıda tekrar birlikte olmak dileğiyle,

 

Sevgiler,